| anonim_4396 a întrebat:

Am un Acvariu de 5, 5 litri si m-am hotarat sa pun in el 3 pestisori sa nu il aglomerez, as dori sa imi spuneti va rog de ce echipamente am nevoie si cum sa il amenajez, cum sa curat peretii acvariului ( am vazut pe ent ca de obicei se schimba doar 30% din apa...)

Va multumesc anticipat! big grin

Răspuns Câştigător
| Korban a răspuns:

"1.3 Pestisori nu stau aglomerati intr-un altvariu asa de mic, dar depinde si de pesti, daca iti iei auri e bine" O idee total proasta, carasii aurii au nevoie de 40-50l de individ, in 5, 5 crede-ma ca nu se simt bine 3 exemplare. Eu te sfatuiesc sa pui doar un peste din specia Betta splendens, nu au nevoie de nici un fel de aparatura, doar de un incalzitor(24-28C). Daca vrei neaparat 3, iti recomand ovipari gen Guppy, Xipho, Molly, ei au nevoie si de o pompa de aer care costa in jur de 10-15 lei. Altceva nu prea poti sa cresti intr-un acvariu de 5, 5 l. Sper ca am fost de ajutor

2 răspunsuri:
| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Am acvariu.Îţi ia jumate de zi să faci curat în el.
Păi acvariu e destul de micuţ.Dar 3-4 îţi ia să-l faci.
În amenajare: nu pune în el 7000 de chestii.Un castel micuţ şi câteva pietricele luate dintr-un lac sau nişte scoici e perfect.
Ca să-l întreţi: O plasă ca să prinzi peştii, filtru.
Peştiibig grine preferinţă ce-i mici.

P.S:Cred că am exagerat cu timpul pentru că eu am 2 acvarii unul de 10l şi unu de 60 şi ceva.

N'seara!

| k3R0seN a răspuns:

Salut,iti pot raspunde eu la intrebare:
1.3 Pestisori nu stau aglomerati intr-un altvariu asa de mic, dar depinde si de pesti, daca iti iei auri e bine
2.Amenajare: le poti cumpara corali de plastic, plante din plastic, dar de unde iei pesti poti lua o alga adevarata dar ca aglomerezi
3.Curatenia: Da, se schimba 30% din apa, dar ca pesti sa fie sanatosi de 2-3 ori pe luna schimba apa complet.Iti sugerez un filtru cu are ProWater care costa 180 lei in carefour.Este ff bun deoarece face si aer si curata si apa. Sper ca te-am ajutat, Funda?happy