| hmariiuss a întrebat:

Astazi ceva m-a impins sa ma duc la alergat pe viscolul si zapada asta si cand alergam nu stiu de ce m-am abatut de la sosea si am luat-o pe un drum.Am alergat ceva timp si cand ma intorceam am vazut o pasarica care o zbura vantul prin zapada.M-a lasat sa o iau dar nu vrea sa manance sau sa bea apa(apa i-am dat eu fortat de a baut)era toata inghetata de frig si cred(sunt sigur)ca are o aripa rupta.Nu stiu ce fel de pasare este...e mica ca o vrabiuta dar are un penas diferit.(puful e maro aripile negre cu alb capul negru cu ochii si ciocul care e rotund si bombat).Nu stiu ce sa fac cu ea ca sa nu moara. Ajutati-ma va rog! Uitati o poza: http://img687.imageshack.us/img687/3331/picture009ig.jpg

Răspuns Câştigător
| king4aday a răspuns:

In primul rand, daca a inceput sa manance, e ok. Pasarilor din salbaticie nu le place sa fie atinse, mangaiate deci, fa asta doar in cazurile cand e chiar nevoie. Un alt aspect e ca grasimea de pe mainile tale (inevitabil oricat te-ai spala) se depune pe aripa, sau mai bine zis pe penele ei, ceea ce nu-i face bine deloc cand se reintoarce in mediul ei natural (sper sa-i dai drumul cand isi revine). Nu se poate curata usor cand totul e acoperit de zapada si nu poate face baie in nisipul uscat. O poti pune langa perus, nu prea are ce sa ia la care sa nu fie rezistent si el. Fii atent daca o lasa sa manance, poate o sa fie nevoie de vase separate sa nu se bata pe mancare. Daca nu se impaca, incearca sa o tii intr-un loc deschis, nu in cutie (cere imprumut o colivie de la cineva). E foarte stresant pentru ea sa stea inchis tot timpul. In cateva zile se mai incalzeste vremea si poti sa o lasi libera. Succes si felicitari.
P.S. Eu am patit-o cu o cioara, a zburat direct in masina in timpul mersului prin geamul deschis. Noroc ca pe geamul din dreapta, ca altfel sigur faceam accident de zbura in fata lui tata cum conducea. big grin Si-a rupt o aripa dar, si-a revenit in 3-4 saptamani. Ba chiar a devenit forte prietenos (sunt pasari destepte). Apii abia am putut scapa de el, l-am dus la Cheile Turzii sa-i dam drumul. In drum inapoi spre Cluj a urmarit masina dar, a cedat dupa ceva timp. A fost o drama ca in filme. laughing

8 răspunsuri:
| FastAndFurious a răspuns:

Totusi vad ca sta, se prinde singurica.
Poate isi revine singura, la temperatura camerei fara nimic altceva.
Pasarelele mananca firmituri de paine la mine la geam. Cred ca si aia la fel...

| MrAnonymus a răspuns:

Saraca pasarica este inca speriata de ce i s-a intamplat si inca nu a trecut peste.Mai bine ai merge cu ea la veterinar sa-i faca un scurt control.Incearca sa o faci sa manance si sa bea apa.Petrece 2-3 zile cu ea in care sa-i acorzi atentia ta.

| MrBlue a răspuns:

Nu are nicio problema daca ii pui impreuna. O verisoara a avut o pasare exact ca cea din poza si a pus-o in colivie cu papagalul (perus) Nu se vor bate!

| RobGronkowski a răspuns:

Du-o la veterinar! Ai nevoie de un specialist care sa iti spune ce trebuie facut mot-a-mot.De asemenea, trebuie sa-ti zica si ce fel de pasare este. Funda?

| pricopgeorgecatalin a răspuns:

Pasarea este "MUGURARUR" 80%, ce-ti recomand e sa-i dai drumul, este legea/firea naturii, nu trebuie intervenit din orice pentru protejarea mediului si a ecostistemului.

Daca chiar planuiesti sa o pastrezi iti recomand sa o ti intr-o colivie pana-n primavara si sa-i dai drumul, mancare poti sa-i dai ceea ce mananci tu la masa, nu sunt pretentioase, pe strada oricum nu gasesc mancare mai buna.

| hmariiuss explică:

Inca o intrebare.Eu am un perus am colivie tot perusul e singur e invatat cu noi e cuminte ne jucam cu el.Este vreun risc daca ii pun impreuna? Poate lua papagalul vreo boala? Astept raspunsuri pentru funda

| anonim_4396 a răspuns (pentru hmariiuss):

Eu te sfatuiesc sa nu ii pui impreuna. Sunt sanse destul de mari sa nu se inteleaga intre ei si sa inceapa sa se bata, mai ales pentru ca sunt doua pasari diferite. Sper sa se vindece curand :*

| hmariiuss explică:

De batut am vazut ca nu se bat dar este vreo sansa ca papagalul sa ia vreo boala? A inceput sa manance si sa bea apa singura si vad ca caute sa iasa din cutia care am pus-o si topaie pe marginea de la pat dar se baga pe dupa mobila si am bagat0o inapoi in cusca.Cand i-am pus in colivie papagul a inceput sa tipe urat s-a calmat dar pasarea nu se misca ii era frica.Deci poate ca papagalul sa ia vreo boala?(ca se imprietenesc ei). Multumesc de ajutor tuturor!