| SorinELoo7 a întrebat:

Căţelul meu a mâncat o albină mică şi i s-a umflat puţin obrazul pe partea stângă. I se poate întâmpla ceva mai grav? Aştept răspunsuri, vă rog!

11 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună,Alex!
dacă i s-a umflat obrazul înseamnă că este cam grav.nu vreau să te sperii.dar trebuie să mergi cu el la veterinar!
Succes şi însănătoşire gravnică!

| SorinELoo7 explică (pentru NoNameJunior):

Acum nu-l mai are umflat de ceva timp. I-am făcut masaj la obraz şi i-a trecut, asta s-a întâmplat acum o oră. Crezi că i-a rămas acum albinei în obraz?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru SorinELoo7):

Daca i-a trecut inseamna ca nu are nimic. probabil ca il intepase si s-a umflat, ca si la oameni se umfla. doar sa nu fie alergic sau ceva.

| NoNameJunior a răspuns (pentru SorinELoo7):

1)Aaa.dacă i-a trecut înseamnă că îşi revine.big grin
2)nu cred.dar poate greşesc...de aceea ar fi bine să vorbeşti şi cu părinţii, bunicii, cineva care se pricepe mai bine la câini.

| Zenithf a răspuns:

L-a impuns albina. Pateste (ar fi patit) ceva doar daca ar fi alergic la veninul de albine.
Nici daca i-a ramas acul in piele nu este risc sa pateasca ceva, cainii au altfel imunitatea si nu se infecteaza usor.

| SorinELoo7 explică (pentru Zenithf):

Oricum, a mâncat albina şi apoi a început să scuture din cap. L-a înţepat în interior.

| Zenithf a răspuns (pentru SorinELoo7):

Da, pe partea interioara a buzei. Nu cred are ce sa pateasca dintr-o singura intepatura, veninul de la albine nu este atat de toxic, daca ar fi fost ceva grav s-ar fi manifestat in timp scurt de la intepatura.

| SorinELoo7 explică (pentru Zenithf):

Căţelul meu are o lună şi trei săptămâni, i-am făcut primul vaccin acum o săptămână.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Pui un cub de gheata pe locul cu pricina si ii trece.Nu-i cazul sa cheltui bani pe veterinari atat timp cat nu vomita sau nu se comporta ciudat(apatie, scarpinat in exces). Cainii sunt animale de prada si au o placere deosebita sa "vaneze"albine.Organismul lor fiind diferit de al oamenilor, intepatura de albina nu il afecteaza atat de tare.

| Vrajeeala a răspuns:

Nu i se intampla nimic... otrava sa nu manance happy

| Andreea313131 a răspuns:

Nu te speria, nu se intampla nimic, dar nu strica sa mergi cu el la veterinar