| Vikaa a întrebat:

Scriu cu lacrimi in ochi si simt ca mor.
Voi cum ati trecut peste moartea animalului vostru de companie?

N-am plans atata nici cand a murit bunicul meu,mi-a murit pisica in aceasta dimineata si nu stiu efectiv de ce,era totul bine si frumos cu analizele la zi,nu pot sa-mi dau seama,am ramas mai proasta decat sunt,efectiv broken heart
Era cea mai frumoasa dintre toate,cea mai jucausa si mereu ma facea sa rad, avea doar 5 luni broken heart
Era cea mica dintre toate, din 10 mai am 9; c

Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Este normal sa simti asa. Animalul de companie este membru de familie. Doliul este necesar pentru a putea trece peste durere. Orice fel de durere, are nevoie de o perioada de doliu, in care organismul isi face mecanismele adaptogene. La un moment dat durerea se va estompa si va ramane amintirea. Un alt animal de companie va lua in inima ta un loc important. Nu exista doua la fel, dar vei avea multa iubire de dat. Am trecut prin asta, sunt multi ani de atunci, a cum e doar amintirea, dar atunci nu stiam cum poti supravietui. Vei fi bine, dar accepta ca e normal sa fie greu acum.

17 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

rolling on the floor rolling on the floor Te maturizezi, atât. Este ceva firesc.

| Daniel323 a răspuns:

Cand o sa -ti moara si celelalte 9 o sa ai ceva experienta.
La ultima nu o sa mai plangi deloc.

| florin926481f a răspuns:

Din curiozitate cati ani ai?
O sa treci peste si cu timpul cand cresti nu o sa mai ai nici o reactie cand se intampla asta, o sa o iei ca pe un lucru firesc

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu oricine poate sa treaca peste o problema asa usor, peste un gest sau peste o vorba.
Stii de ce unele persoane nu renunta la o problema, se streseaza si se plang atat de mult despre asta? Adica este normal sa se planga, este in firea omului, poate altfel am spune ca nu suntem oameni.
(Si o sa dau tot eu raspunsul big grin ).
Pentru ca, considera ca au investit atat de mult timp in asta, s-au consumat asa de mult, s-au atasat atat de mult de acea problema (sau orice o fi), incat dupa, cum ar putea sa renunte pur si simplu la asta? Ar parea... nebunesc.

Dar se poate. Aceste ganduri pot sa fie inlocuite in mintea omului, daca observam sentimentele si gandurile si nu ne lasam purtat de ele, totul o sa fie mai usor. Totul este asa de usor incat cineva ar putea sa devina o nemesis daca ar urma doar cativa pasi. Dar desigur, nu este recomandat asa ceva.

Dar tu, nu prea stiu ce ai putea sa faci. Nu o sa incetezi sa nu plangi pisica, cum ar fi si normal. Timpul o sa le rezolve pe toate.

Dar ca idee, sa stii ca tot ce exista in lume este conectat. Animalele sunt mai conectat decat noi la existenta. Ele stiu cand o sa se intample o catastrofa, noi nu stim. Totul datorita anumitor glande din corp despre care nu o sa le descriu mai mult.
Iar cum pisica a murit, ea o sa coexiste in acest lant al existentei si se renaste iar si iar. Ca animal, nu o sa dispara niciodata.

| Vikaa explică (pentru florin926481f):

17 am, nu cred ca are legatura varsta, orice persoana sufera dupa animalul sau de companie, la orice varsta o sa suferi si o sa plangi dupa animalul tau de companie, asta daca ai sentimente.

| Vikaa explică (pentru DoarBogdan):

Sper sa trec curand peste asta, mereu am plans dupa orice animal care a murit sau a fost omorat, le iubesc atat de mult sad

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Vikaa):

Dar, stii ca daca acele animale erau crescute altfel si ar fi venit o vrajitoare din spatiu sa te transforme in mancare de pisici... te manca fara absolut nici macar o ezitare happy

PS: asta asa ca un impuls mai bun sa treci peste.

| mentholinks a răspuns:

Sa mergi la biserica sa aprinzi o lumanare pentru ea. Dumnezeu s-o ierte pe saraca pisica!

| LPCTSTR a răspuns:

Trist, îmi pare rău sad
Dar stai, din 10 mai ai 9?!

| MihaelaDart a răspuns:

După o săptămână vei fi ca noua, este normal sa te afecteze și să plângi, doar e un membru al familiei! Și eu am pierdut 2 pisoi până acum, unul de bătrânețe după 16 ani a murit și altul mi-a alunecat de la etajul 7 de la balcon. Am plâns mult, dar mi-am revenit repede. Alții mor mai devreme, alții mai târziu, asta e cursul vieții. Fruntea sus și mergi mai departe!

| Vikaa explică (pentru LPCTSTR):

Da.

| Vikaa explică (pentru MihaelaDart):

Am gasit-o moarta sub masa cu celelalte pisici adunate in jurul ei, sper si eu sa-mi revin, atat de mult am iubit-o, o am de cand era cat palma.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Vikaa):

Înseamnă că a mâncat ceva otrăvitor ori ceva care i s-a blocat pe calea respiratorie și a survenit decesul prin sufocare.
Prin atâtea pierderi ale animalului de companie, tot mi-am luat altele. Părinții mei după motanul pe care l-au pierdut, cel căzut de la etajul 7, și-au mai luat altul, au adoptat alt pisoi. La.randul meu, am adoptat 4 suflețele: 3 câini și un pisoi. Mă aștept de la orice de la viață, dar așa cum am zis, asta e cursul vieții, alții mor mai devreme fara sa vrem noi.

| Vikaa explică (pentru MihaelaDart):

Eu de la ce banuiesc ca a murit, este ca a lins-o pe ma-sa dupa ceafa, fiind data ma-sa cu pipeta pentru purici i-a fost de ajuns...De acum, le tin despartite pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unei vecine i-a murit pisica după 18 ani. Iar tu plângi mai ceva decât la o telenovelă.

| Vikaa explică (pentru anonim_4396):

Am tinut la ea mai ceva ca la copilul meu, e normal.

| Bizon95 a răspuns:

Animalul de companie iti e aproape tot timpul
il iei in brate tot timpul
te face sa razi in majoritatea timpului
dar mai ales
TE IUBESTE ABSOLUT SI NECONDITIONAT!

cum treci peste?
plangi
astepti ceva timp sa iti mai treaca
dupa care iti iei alt animal
si incearca sa nu faci comparatie, nu sunt doua la fel