| anonim_4396 a întrebat:

Se pricepe cineva de aici la rase de caini? Ce rase medii sau mari ar fi potrivite atat pentru companie cat si pentru paza? Nu vreau sa fie agresiv dar sa anunte daca intra cineva necunoscut in curte. M am tot documentat pe net, dar cred ca mai mult m-am incurcat in atatea rase. Asa ca as aprecia ceva sugestii. Multumesc mult!

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Rasa amstaff o sustin si eu...ar mai fi ciobanesc malinois,boxer,ciobanesc german,doberman,rottweiler...

rasele de sus sunt caini buni de paza dar si companie iar chow-chow,cocker,samoyed sunt caini draguti dar care poata sa si pazeasca

o alta rasa care te poate anunta de ceva este si pechinez-ul este asemenea unei alarmelaughing

dar dupa toate asta iti spus ca depinde in mare parte cum e crescut cainele ca sa fie de paza sau nu,sau de companie sau nu

stiu rottweiler care e foarte prietenos, indiferent daca e acasa sau la plimbare si chihuahua care nu poate fi atins de nimeni, decat de membrii familiei sau pechinezul meu(a murit din pacate) cand venea cineva la mine latra putin, il lasa apoi in pace iar cand sa plece, in apropiere de poarta venea in fuga si se repezea de picior(s-a intamplat sa-i rupa si pantalonii dar nu mai mult)

sper ca te-am ajutat,
noroc in alegerea facuta!

| viotedy a răspuns:

Boxer-daca o sa-ti iei nu mai vrei alta rasa toata viata.

| PiTbuLuL a răspuns:

Un pitbull sau un rottweiler.Eu am 2 pitbuli si un rottweiler nu iti face griji cand ai asemenea besti in curte nimeni n-are curaj sa intre sau cand te plimbi pe strada toti se feresc in stanga sau in dreapta.big grin

| mihaelutzamy a răspuns:

Iti recomand sa te uiti mai intai la filmul The Dogs story, apoi sa iti iei un catel ca acela.eu mi l-as dori mult.Rasa este Akita

| Rëndark a răspuns:

Iti recomanda Amstaff. Am si eu unu. E bland cand ies cu el la plimbare, dar in curte nu-mi intra nimeni.

| MihayAndrey a răspuns:

Recomand rasa American Staffordshire Terrier - Amstaff. Dar trebuie sa ai peste 18 ani ca sa detii unul. Nu iti recomand sa cumperi un mix la 200 de lei. Poate fii un caine MINUNAT daca re parte de o educatie buna.

| cainirasapura a răspuns:

Http://www.achmb.com/indexro.html (daca esti din Bucuresti poti cere sfatul unor persoane abilitate care activeaza in domeniul chinologic). Indiferent pentru ce rasa te-ai decis numai exemplarele cu pedigree,, respecta standardul unei rase:conformatie anatomica si temperament,,

| marius7122 a răspuns:

Ciobanesc german dupa parerea mea