| TheAlexandraLovely a întrebat:

Se spune ca sunt 5 elemente: focul, apa, pamintul, aerul. Dar care a al 5 element?

5 răspunsuri:
| SnowyLeopard a răspuns:

Se presupune ca al 5-lea element ar fi Metalul.

| TheAlexandraLovely explică (pentru Pisique):

Nu nu, eu stiu precis ca e apa, focul, pamintul, aerul si inca ceva. In multe surse se spune ca al 5 element e "spiritul" care le uneste pe toate aceste 4, dar e corect asta?

| chironescu a răspuns (pentru TheAlexandraLovely):

Pentru chinezi, sunt 5 elemente: cele pe care le vezi in linkul de mai sus, spre Club Mistic.
Pentru occidentali, sunt 4 elemente, cele amintite de tine.
Al cincilea, despre care se vorbeste numai in anumite medii, este eterul. Exista si o denumire sanscrita pentru al cincilea element: akasha. Yoghinii folosesc termenul asta.

| TheAlexandraLovely explică (pentru chironescu):

Si ce-i asta "eter"?