| DanielGeorgeGD94 a întrebat:

Stie careva cat m-ar costa un pitbul cu tot cu pretul cainelui si cuparea urechilor si tăierea cozi? Si de cate vaccine are nevoie si de cate ori se fac?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Pot sa te ajut doar la vaccin. Si in locul tau nu as mutila caine, nu cum arata conteaza si sufletul lui, oricum mama natura l-a facut frumos, asta e doar parerea mea.
In primul rand, inainte de vaccinare se face deparazitare interna ( contra viermisorilor, o pastiluta care se da in functie de cate kg are cainele, si costa cam 3-5 lei) care se face la varsta de 3-4 saptamani, iar apoi dupa 5-7 zile ( daca nu prezinta viermisori) se fac o parte din vaccinuri, iar apoi dupa 2 saptamani cealalta parte (polivalent si atirabicul). Astea costa cam 150 de lei.
Nu se vaccineaza cainele fara deprazitare interna facuta si daca prezista semne de boala.
Pana nu termina schema toata de vaccinare, nu are voie afara, deoarece nu are imunitatea facuta si s-ar putea sa capete o boala mortala.
Apoi aceste vaccinuri le fac la un an, toate deodata si costa cam 50-60 de lei.
Veterinatul o sa iti dea si calciu si ii dai la caine, plus dupa un timp trebuie repetat deparazitarea interna ( nu mai stiu intervalul la un pui, la un adult e cam din 3 in 3 luni).

| DanielGeorgeGD94 explică (pentru LaLaura):

Mersi este un sfat bun

| LaLaura a răspuns (pentru DanielGeorgeGD94):

Nu ai pentru ce.