| InstinctPr3ciS a întrebat:

Ce parere aveti despre Cuparea Urechilor la Pitbull-i?
Si cam cat costa?

Răspuns Câştigător
| LoveNiki a răspuns:

Hmm thinking din cate stiu e interzisa cuparea urechilorwinking ai cred ca si coada thinking
E o cruzime fata de animal + e doar moftul stapanilor doar sa arate mai fioros tongue

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Ție ți-ar face plăcere dacă ți-ar tăia cineva urechile?

| Bossulet a răspuns:

Bun. In lege scrie clar ( de vreo 20 de ani in coace) ca TAIEREA cozilor si a urechilor unui animal este o cruzime ce se poate pedepsi de la o amenda de 1600 lei pana la 1 an de inchisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuparea urechilor e un subiect controversat si cu pareri impartite.
Inca se practica si o sa se practice, si nu te ia nimeni la raspundere pentru ca toti care detin pitbulli le taie urechile exemplu acum 5 minute am vazut cainele lui Liviu Varciu pe net, Paco, pitbull si are urechile cupate. Crezi ca o sa i-l traga cineva la raspundere?-NU, pentru ca asa ar fi arestati toti posesorii de pitbulli.
Sa revenim, Laura tu stiai ca atunci cand erai mica ti se faceau gauri in urechi? iti zic eu ca nu, ai uitat,si asta nu se face sub anestezie,de asta ce spui? Motiv pur estetic, daca tu compari oamenii cu animalele si eu fac acelasi lucru.
Asta se face si la caine o operatie si tie ti s-au gaurit urechile din motive pur estetice (pentru a purta cercei).
De ce nu se interzice si la copii gaurirea urechilor?
Asta se face si la caine o operatie mai, care se face sub anestezie locala, astfel cainele nu simte.
Asta e specificul rasei.
Acum sa vorbim despre amputarea cozii, asta e un subiect mult mai simplu, NU sunt de acord, pentru ca prin coada cainele arata starile lui fericire, tristete, tensionare... etc.(Si desiguri cei mai multi caini cu coada amputata sunt dusi la lupte de caini unde sunt torturati), dar sa nu ne abatem de la subiect.
Totusi sunt de acord la rasele care sunt pentru vanatoare deoarece acestia isi rup repede coada prin locurile in care vaneaza.
Eu sper ca te-am ajutat, sper ca acum stiti mai multe.
Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca ceva, oricum ar fi cainele tau ramane pitbull pentru ca la rasa pitbull se pune accent pe temperament nu daca are urechile cupate sau nu.
Tu trebuie sa-l iubesti pentru ca este al tau, nu dupa cum arata.