| Aly359 a întrebat:

Stiti ceva carti de aventuri potrivite pentru 11 ani? funda la lista de carti cea mai lunga

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

->"Cireşarii"-Constantin Chiriţă;
->"Aventurile lui Tom Sawyer"-Mark Twain;
->"Aventurile lui Huckleberry Finn"-Mark Twain;
->"Oliver Twist"-Charles Dickens;
->"Robinson Crusoe"-Daniel Defoe;
->"Cinci săptămâni în balon","O călătorie spre centrul Pământului","20. 000 de leghe sub mări","Insula misterioasă","Copiii căpitanului Grant","Ocolul Pământului în 80 de zile","Căpitan la cincisprezece ani"-Jules Verne(sunt zeci de cărţi pe care le poţi citi, scrise de Jules Verne);
->"Fram, ursul polar"-Cezar Petrescu;
->"Cei trei muşchetari"-Alexandre Dumas;
->"Winnetou"-Karl May;
->"Insula comorii"-Robert Louis Stevenson;
->seria "Harry Potter"-J.K.Rowiling.
->trilogia "Stăpânul Inelelor"-J. R. R. Tolkien.

Poţi să mai mergi pe la bibliotecă şi acolo sigur îţi va mai putea recomanda cineva multe alte cărţi.

Lectură plăcută!happy

6 răspunsuri:
| Ancutss30 a răspuns:

Luna Noua, Testamentul Incasului, Stapanul Inelelor, Copiii capitanului Grant, Aventurile lui Sherlock Homes, Aztec, Cele doua turnuri, Fratia inelului, Intoarcerea regelui, CEI PATRU FANTASTICI - FAMILIA DE EROI, FUNDa!

| Triunghi a răspuns:

. Roata Timpului [ 3 volume traduse in romana din 10)
2.Seria Twilight
3.Trilogia Bartimeus
4.Harry Potter
5. Otravurile din Caux

Mie imi plac (mai ales4 si 5)

| doroteea a răspuns:

Ai putea sa citesti multe carti de Jules Verne. Sunt de aventura si perfecte pentru varsta tahappy.

| OrochiFan a răspuns:

Poveste fara sfarsit

| FFAP a răspuns:

Bridge to Terabithia.
Nu e neaparat aventura... e o combinatie intre fictiune, aventura si dramatism. E interesanta!

| BABYFACE1989 a răspuns:

Robinson crusoe si copii capitanului Grant