| mrGri a întrebat:

Stiu ca exista niste fluiere pentru caini pe care oamenii nici nu le aud dar cainii reactioneaza.
Se poate face asta si cu o aplicatie pe telefon? Am gasit niste aplicatii dar nu stiu care e buna si nu vreau sa instalez orice prostie.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acele fluiere functioneaza cu ultrasunete (20-60KHz), dar telefoanele redau sunetele doar sub 10KHz, ceea ce este insuficient.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca se poate si cu ceva semnale acustice de pe telefon, dar cand te ataca un caine nu ai tu timp sa cauti telefonul, sa-l deschizi, apoi sa cauti aplicatia, sa o pornesti, fiindca intre timp cainele te musca si-ti rupe mainile si picioarele.
Pe cand acel fluier, in 2 secunde il pui la gura si suflii in el!

| Foxglove13 a răspuns:

Buna! Exista aplicatii desi nu sunt la fel de eficiente, sau de calitate precum este acel fluier. Iti recomand sa investesti in fluier si sa nu risti cu o aplicatie care nu o sa functioneze la fel de bine.

| mrGri explică:

Nu caut metoda fiindca mi-ar fi frica de caini, deci nu trebuie neaparat sa am un obiect la indemana. Dar mi-ar fi de folos sa fac un caine sa nu mai latre sau daca vreau sa intru pe o strada unde sunt caini rai.
O aplicatie de telefon ar fi suficienta dar dilema e ca nu se stie daca difuzorul telefonului poate sa redea ce trebuie si ce aplicatie chiar functioneaza din moment ce noi nu avem cum sa percepem.