| BountyLoverXD a întrebat:

Tocmai am gasit doi iepuri fara stapan, sunt gri, marime medie, dar au la ureche ceva bube, nasul le e cam zgariat, si urechile oleaca sangereaza pe margini, nu stiti ce boala au si cum sa ii tratez?

Răspuns Câştigător
| User a răspuns:

Mixomatoza cred ca se numeste. Daca e in stadiu avansat, nu cred ca mai ai ce face. Daca e la inceput cred ca poti sa-i salvezi (mai ales daca sunt bine facuti ca sa zic asa), eventual lasa-i liberi pentru ca se vindeca mai usor si mai repede decat in cusca. Varianta vaccinului este exclusa (dupa cate stiu eu doar preventiv se poate da). Totusi mai bine ai intreba un medic veterinar.

A, si ai grija daca mai ai alti iepuri. E contagios.

3 răspunsuri:
| Carlaaa a răspuns:

Du-i la un veterinar, nu cred ca iti ia bani daca doar il intrebi ce au iepurii.

| anitcolor a răspuns:

Cred ca e din cauza ca au fost muscati de tantari, capuse alea alea dar du-te la veterinar, o sa-ti dea un unguent special nu-i scump

| IceBlood a răspuns:

Cred ca au fost loviti sau so-r fi zgariat mai bine mergi la veterinar