| 03052003 a întrebat:

TPU motanul meu a murit a cazut de la fereastra ieri... azi am ochii rosii si umflati va dati seama de ce si nu am mancat nimic
Credeti ca un alt animal ma va face sa trec peste? Nu mai vreau pisici deoarece am avut multe si am vazit ca sunt egoiste in afara de el ( cel ce a murit)Tot imi aduce aminte de el...
As vrea un porcusor de guineea (nu stiu cum se scrie)ar fi o idee buna?
Imi puteti da cateva informatii despre cresterea lor?
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Denny_Denisa_2001 a răspuns:

Buna! imi pare foarte rau ....nu mi se pare o alternativa buna acest porcusor ...Nu vreau sa te descurajez dar miroase urat deoarece este rozator va trebui sa iI dai si fan si vei face foarte multa mizerie curumegusul care daca ai noroc sa il scapi in covor ai pus-o!
Nu este un animal foarte afectuos este ca un soarece ca sa zic asa....am avut si fac mult prea multa mizerie, miros.Nu sunt deloc niste animale curate.De preferabil ar fi sa iei 2 ca celalalt sa nu se simta singur.
Trebuie sa bagi si mult prea mult timp si bani in acest animalut.
Eu ti-as recomanda(daca vrei neaparat roxator)un iepuras.Un iepuras cap de leu este perfect, sunt animale curate si nu cresc mari.Te pot informa cu absolut tot ce doresti despre orice animal! Astept un mesaj din partea ta pe mess : denisadenny235@yahoo.com
FUNDITA? big grin

10 răspunsuri:
| WarriorCat a răspuns:

Condoleante.

Stiu cum e, mi-a murit si mie zeci de pisici micute :( :( :(.
Aici ai niste informatii despre cresterea lor :
http://www.animalutze.com/articole/ingrijire-porcusor-guineea.php

| pisicuta123456789 a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa suferi..sunt foarte multe animale dragute, poti sa iti cumperi un acvariu cu pesti, sau un papagal, un iepure, un catel. Iar despre porcusorii de gineea nu stiu nimic. :*

| Tina88 a răspuns:

O sa iti treaca cu timpul... Dar cand iti iei un animalut de casa trebuie sa te gandesti ca nu o sa traiasca cat tine si o sa treci din nou peste deceptia asta. Porcusorii de guinea nu o sa umple golul lasat de pisica... Pisicile sunt jucause si amuzante. Eu iti recomand sa adopti o noua pisica, de pe la vreun adapost si faci 2 lucruri bune concomitent.

| 03052003 explică:

Eu am avut hamsteri si stiu cateceva despre alimentatie. Porcusori de guineea sunt prietenosi se pot imblnzi sunt afectuosi?

| 03052003 explică:

Domuta Ioana 1998 erau prietenosi? Le taiai ghearele? Cati ani au trait?

| 03052003 explică:

Tina88 nu ai idee cat de greu imi este sa plec la plimbare si pisica sa ma astepte la usa chiar daca am lipsit cateva ore bune...
Am lasat geamul deschis si a cazut si acum sufar... poate asa o sa faca si urmatorul...

| Minnie_Kitty_1999 a răspuns:

Mananca multe verdeturi: castraveti, ardei varza... Si trebuie sa ii cumperi un acvariu mare in care sa nu se simta ostatic sa aiba loc de joaca iar pe fundul acvariului pune un strat de vreo 3-4 cm pe care il schimbi cand e nevoie.
Funda?

| Asumy a răspuns:

Stiu cum e și eu mi-am pierdut ieri motanul. Dar el era complet negru așa că mi-am luat un motan alb. În fine nu îți recomand porcușori de Guineea fac multa mizerie și miros urât, plus că trebuie să le schimbi rumegușul aproape zilnic. Dar dacă tot vrei o rozătoare îți recomand o veveriță Degu. Sunt ușor de îngrijit se găsește mâncare specială la magazin, dacă nu ele mănâncă și semințe de floarea-soarelui.

| Domuta_Ioana_1998 a răspuns:

Si eu am avut 3 ( nu deodata ), cutia lui trebuie curatata zilnic cand o speli trebuie sa arunci rumegusul vechi intr.un sac de gunoi si sa limpezesti cutia cu apa, dupa ii pui rumegusul nou. Niciodata sa nu il speli pe el, eventual poti sa incerci sa il stropesti putin cu un pulverizator, dar nu iti recomand. cand ii dai de manancare, poti sa ii dai seminte speciale dar eu ii dadeam si morcovi sau coji de castraveti si ii placeau.
Cam atat imi amintesc despre cum il cresteam. Sper sa te ajute

| Alle73 a răspuns:

Mananca multe verdeturi...si i place sa fie ocupat, traieste in jur de 4-5 ani dar chiar si mai mult, trebuie sa il schimbi mai des deoarece cum e mai mare ca si eu am avut...trebuie sa i faci baie daca mioase laughing)Dardaca vrei ceva asemanator poti sa iti iei hamsteri...