| anonim_4396 a întrebat:

Ulei pentru culori de ulei, apa pentru culori de apa. Acrilicele de ce solvent au nevoie?
Si uleiul de in de la farmacie e bun pentru culorile de ulei?

Răspuns Câştigător
| NYK4u a răspuns:

Acrilicele sunt si pe baza de ulei si pe baza de apa.

| anonim_4396 explică (pentru NYK4u):

Multumesc happy
Si uleiul de in pentru culorile de ulei trebuie fiert inainte sa fie folosit ca solvent? (Uleiul de masline n-ar merge asa-i? laughing )

| NYK4u a răspuns (pentru anonim_4396):

Uleiul de in este destinat amestecului cu, culorile de ulei, pentru a le grabi uscarea. Totodata adauga stralucire culorilor de ulei.
Uleiul de masline a fost folosit si el in pictura, acum foarte foarte multi ani, dar nu a mai fost folosit deoarece procesul de uscare este foarte mare.

| NYK4u a răspuns (pentru NYK4u):

As fi curios sa vad o pictura de a tawinking

| anonim_4396 explică (pentru NYK4u):

laughing da, inca nu e nimic de vazut... Dar am un dram de talent pentru pictura si desen si am zis ca ar fi pacat sa nu incerc sa-l fructific.
Azi mi-am cumparat culori, am gasit o oferta buna.

| NYK4u a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie imi placea pictura, si acum imi place, dar nu am avut mijloacele disponibile atunci cand eram foarte atras de ea. Poate intr-o zi o sa ma apuc si eu happy... Spor la pictat, cine stie poate ajungi cunoscuta intr-o zi :p