| Radu1323 a întrebat:

Unde pot găsi o bufniță de vânzare?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu gasesti, deoarece sunt protejate de lege, deci vanzara lor este ilegala.

| Radu1323 explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg ce spui.dar se mai găsesc.greu dar da.iri la vreo crescătorie ori de la altcineva.mna am zis sa încerc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu1323):

Crescatoriile au pui de bufnita doar pentru a ii inmulti si elibera in padure, nu pentru a-i comercializa ca nu risca nimeni sa incalce legea si sa faca puscarie.
Inclusiv tu (ma rog, parintii tai) poti raspunde legal, daca prietenii tai spun acasa ca ai o bufnita si parintii lor spun la Politie.
Bufnita este ocrotita si protejata legal si nu se fac exceptii ca sa ti-o dea tie ca jucarie.
Ia-ti un pui de pisica, un canar sau un hamster, dar nu ceva ilegal.

| Radu1323 explică (pentru Violleta2022):

Okcryingasta ma întristează dar dacă asta e situația..mersi mult de răspuns.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu1323):

De ce sa te intristeze?
Fiindca-i o specie este protejata si ocrotita de lege?
Eu spun ca ar trebui sa te bucure, ca in felul asta sunt salvate de la moarte, se pot inmulti si le putem avea pe pamant inca multe zeci de ani.
Tu ce ai face, ai tine-o in colivie, chinuita si ar murii din cauza conditiilor neadecvate.
Dar ai zeci de alte animale pe care le poti avea: un caine, o pisica, un soarece, un hamster, un procusor de guinea, o nutrie, o broasca testoasa, gandacei, rame, pesti, iepuri, pui, papagali, canari samd.

| Osneros a răspuns:

Pe la de-alde Nuțu Cămătaru'.

| Radu1323 explică:

Da...merge și un arici?