| Nyya a întrebat:

URGENT! Catelusa mea schiauna si umbla cu un ursulet in gura de ieri pana acum. Ieri am chemat veterinarul si i-a facut o injectie, spunandu-mi ca daca mai face asa sa il sun. Nu sunt schimbari in comportament, adica latra, se plimba (doar cu ursul in gura ). Mama a crezut ieri ca poate i-a venit de catei. Oricum, o sa sun veterinarul, dar as dori si eu o parere din partea voastra REPEDE!

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ceva similar face și cățelușa mea, dar numai când are dureri, sau e ceva neregulă cu ea.

Cățelușa e sterilizată?
Primește suficientă afecțiune din partea stăpânului?
Are dureri?

| Freya1 a răspuns:

Nu a incercat sa ii scoata ursuletul? ca poate are probleme cu botu ceva...
Chiar are comportament ciudat, dar cred ca ar trebui sa vorbiti cu el, sa il chemati la voi, sa ii verificati labutele, botu ca ceva are.

| GabyT10 a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa spui "i-a venit de catei",adica daca este in calduri sau e gestanta?! Cand e in calduri nu face asa,doar in caz ca e gestanta, sau datorita unei schimbari hormonale(poate avea curand lactatie falsa).De regula fac asa atunci cand au avut catei recent si au fost intarcati inainte de terment, sau (ma repet) incep sa faca lactatie falsa.Medicul veterinar va sti ce este de facut.Las-o cu usuletul unde doreste ea, unde se simte ea in siguranta.Am salvat in trecut o catelusa ce i-au murit catelusii, dormea cu o jucarie de plus la burtica (era de nedespartita de acea jucarie), dar s-a linistit dupa ce am castrat-o happy.

| Basthet a răspuns:

Bună! Este posibil să fie în apropierea căldurilor, să simtă nevoia să aibă pui și să-i îngrijească. Veterinarul este singurul care poate da un răspuns corect.

| MihaelaVMV a răspuns:

Faptul ca se plimba cu ursul imi poate sugera ca simte nevoia de ceva al ei, pe care sa il ingrijeasca, probabil un pui, cum a spus si mama ta. Cel mai bine este sa astepti raspunsul veterinarului.