| BlackAng3l a întrebat:

Va rog sa imi spuneti daca perusi rezista fara pereche?

4 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

Cu siguranta un perus poate trai singur mai mult de 3 ani ( spun din experienta mea si a altora ). ii poti lua o pereche dar chestia este ca exista o probabilitate de 90% ca acel papagal sa nu mai vrea sa isi petreaca timpul cu tine, el va sta tot timpu cu partenerul de viata, in mod sigur vor simti nevoia sa faca pui, vor deveni destul de agresivi daca vrei sa ii mangai, etc. acum depinde de tine, daca il vrei doar asa de expozitie, cumpara si o pereche sa nu se plictiseasca big grin, dar daca vrei sa te "joci" cu el prin casa, asa cum am facut eu, il lasam liber prin toata casa, il mai invatam diferite mici trucuri, si alte chestii. e un animal care are nevoie de multa atentie si companie.

| GroparuVesel a răspuns:

Ar putea rezista 1-2 maxim 3 ani, apoi va face crize, va avea dureri si va muri.Am avut si eu unul si era singur si s-a intamplat la fel.

| alex0110 a răspuns:

Se inteleg mult mai bine daca sunt doi, dar nu trebuie sa aiba pereche perusii ca sa poata trai.

| Aflorin a răspuns:

Am crescatorie de perusi si iti pot spune ca nu rezista fara pereche(mi-a murit masculul si la 3 zile si femela)dar poti compensa cu o oginda si multa dragostehappy