| AlexAttac a întrebat:

Vreau sa imi iau o pereche de perusi, dar sunt putin confuz, centrala noastra incalzeste pana la o anumita temperatura, iar apoi automat se opreste pana incepe sa scada temperatura iar apoi reprneste, peste noapte se opreste, si inecepe sa mearga pe la 9 dimineata.
Ma intreb vor rezista la schimbarile de temperatura din timpul noptii sau cand centrala este oprita, si cam ce temperatura ar trepui sa fie?
Acord funda respunsului cel mai bun!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu e nicio problema daca temperatura scade constant ( si scade constant la tine), era problema daca scadea brusc iar atunci corpul lor nu avea timp sa se obisnuiasca cu temperatura noua, si putea sa raceasca.
Temperatura in care poti sa il cresti este 8-25 de grade.
Deci stai linistit, ei nu au nicio problema cu temeratura, se acomodeaza treptat, cum nici tu nu ai vreo problema cu scaderea temperaturi ( si in natura creste si scade temeratura, seara si dimineata, si nu patesc nimic pasarile pentru ca se acomodeaza treptat).

| AlexAttac explică (pentru LaLaura):

Cel mai bun raspuns big grin

| LaLaura a răspuns (pentru AlexAttac):

Multumesc, sa ai grija de ei!

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Tu rezisti?

| xJuliusx a răspuns:

Vorba lui K0sti: "tu rezisti?" Daca tie nu-ti este frig si in casa este destul de cald 20-21 grade sa zicem, este OK.

| fkfgjgfgd a răspuns:

B.: Centrala termica functioneaza cu motor alternativ(1 ora merge, 1 ora nu, sau ceva in genul asta) Apa are presiune forate mare, lucru care permite pastrarea caldurii pentru mai mult timp...dar da, exista ultimele 5-10 minute (iarna) cand apa e calaie (in cel mai bun caz)... poti doar sa te rogi sa nu faci baie atunci