| ralucutza234215_5662 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, am gasit un catel tare scumpa si jucaus dar acum are un an si este tare agresiv :musca batranii si se da la toata lumea de pe strada
cu mine este bland dar nu stiu ce sa fac si nu vreau sa il dau.
credeti ca daca il castrez se mai potoleste? vva rog am nevoie urgent de raspuns. dau funda

4 răspunsuri:
| ZzDeeea a răspuns:

El o sa se potoleasca doar daca tu o sa il inveti cateva trucri de ex. cand ii vei spune sa stea cuminte sa inteleaga so tot asa.altfel nu ai cum sa reusestiwinking. funda?

| Layka a răspuns:

Castrarea va rezolva unele probleme, dar nu toate. Dresarea trebuia sa inceapa de cand era un catelus. Trebuie sa invete comenzile de baza, ca "stai", "sezi", "nu", si sa stea in lesa, dar mai ales sa asculte de tine.

Sa ai rabdare cu el. Pedepseste-l daca se comporta agresiv, dar nu tipa la el, foloseste "nu" sau "nu e voie", si nu il lasa liber daca stii ca musca. Cand il scoti afara, scoate-l in lesa, si, cum ziceam mai sus, invata-l sa stea in lesa.

| Theea_1027 a răspuns:

Buna. Si eu am un catel de rasa. In primii ani o sa fie destul de agresiv. Cand va mai imbatrani se va face linistit. Si catelul meu era tot asa. Acum are 6 ani si e mai linistit. Va trebui sa il certi cand latra si nu va mai latra.

| denysa_5222 a răspuns:

Eu cred ca pe tine te cunoaste mai bine si... e mai neobisnuit cu oamenii ai grija de el si tine-l in lesatongue