| DeeaSmn a întrebat:

Verisoara mea are un bichon havanez, fetita.
Il are de 1 an si 2 luni, dar nu i-a facut niciun vaccin din cauza lipsei banilor.
I se poate intampla ceva grav cainelui?
Erau obligatorii vaccinurile?
Va rog raspundet happy

Răspuns Câştigător
| NicollNikkyKv a răspuns:

Primele 3 vaccinuri trebuie obligatorii.
Daca nu catelul poate sa de-a in acea boala numita " javra " sau " jigodie " pe care o fac cateii... iar daca da in acea boala trebuie facut tratament si sansele de supravietuire sunt putine.Stiu ca asta i s-a intamplat si catelului meu, rasa pitbull avea 2 luni. eu cand am vrut sa-l duc in ziua respectiva el a vomitat si nu s-a simtit bine. Daca il duceam oricum nu-i facea nimic deoarece cainele trebuie sa se simta bine si sa fie sanatos cand ii dai vaccinurile daca nu atunci nu are nici un rost..si nici nu era nimeni la cabinet.
Am zis ca-l duc a 2 a zi, dar era sf Maria, nimeni nu a lucrat. L-am dus a 3 a zi si el dejavomita, nu a mai mancat de ieri adica de cand a fost sf maria.Si i-a dat cv pastile. si a zis ca, daca le vomita si pe acelea at trecem la injectii.Dar a fost prea tarziu. L-am tinut sub tratament vreo 3-5 zile dupa care a murit. Era si micut...sad. sigh

Zi-i sa-l duca la vaccin. Nu costa mult in jur de 15-30 lei. :*
Daca nu-l duce sa nu de-a si in ea acea boala.
macar primele 3 sa i le faca ca celelalte nu-s asa de importante.Si e si bichon. ei sunt c-am prietentiosi si sensibil.

Mult succes!

2 răspunsuri:
| Lorena0189 a răspuns:

Pai nu e bine ca nu i-a facut niciun vaccin.Ar putea muri sau sa aiba ceva boala. Nu se stie.

| ChristinneK a răspuns:

Da e o problema chestia asta, mai ales ca bishonii sunt sensibili fiind mici orice boala se prinde de ei, asa ca o sfatuiesc sa straga niste banuti deoparte si sa i le faca mai ales cele importante, acum va mai rezista dar sa nu lase pe ultimul moment cand catelul poate primi vreo boala sau mai rau sa ajunga pe punctul de turbare si sa nu mai poata face nimic.