| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce ii dati de mancare la husky siberian? (mascul) happy

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Pai ar cam trebui sa ii dai cam ce mananca un om. dar in principiu trebuie sa aiba un meniu "carnivor" ca sa zic asa.
mancarea pentru caini gen boabe e secundara. pentru ca un caine mare de obicei inghite cu totul. mai poti sa ii iei din cand in cand (pe langa oase) si acele batoane pentru curatarea dintilor.

6 răspunsuri:
| DeathLord93 a răspuns:

Mierte fierte si felu 2 rabdari prajite

| Bøøgey a răspuns:

Dai ce crezi tu de cuviinta. Mai bine ii dai ce mananci tu decat sa-i dai bobite d-alea ieftine ca Pedigree sau Chapy sau cum mortii lor le zice.
De evitat sunt oasele de pui pana la varsta de un an si cele de peste pe toata durata vietii pentru ca pot perfora intestinul.
Nu ii da prea multa supa si incearca sa-l mai resfeti din cand in cand cu cate-un os de porc sau vita.

| claudia5fabules a răspuns:

Un caine in crestere e bine sa manance de cel putin 3 ori pe zi, preferabil cu program. I se lasa castronul jos 15-20 de minute. Daca nu il mananca, se ridica si i se da acelasi castron la urmatoarea masa, peste cateva ore. Incearca bobite RC, Bosch maxi junior. Poti merge si pe Acana sau Orijen

| Gimyx a răspuns (pentru claudia5fabules):

RC am auzit ca sunt proaste rau sad

| Gimyx a răspuns (pentru Gimyx):

Ce au scris claudia si cristian am citit si eu pe net dar v-am intrebat ce ii dati VOI la husky-ul vostru

| breteacristian123 a răspuns:

In primul rand,principalul ingredient este porumbul. O cereala de relativ slaba calitate care nu face parte din dieta cainilor in mod normal si este mai greu de digerat de acestia. Urmatorul pe lista este "Chicken by-product meal",adica pe romaneste,ce a ramas de la pui,dupa ce tot ceea ce se putea consuma de oameni a fost folosit. Ciocuri,gheare,sange, intestine, etc. Evident o sursa de proteina de foarte slaba calitate. Urmatorul ingredient tot porumb! Dar atentie ce a ramas de la prelucrarea porumbului, adica valoare nutritionala 0, dar umfla crocheta. Al patrulea ingredient....aroma de ficat de pui. Deci AROMA, nu zice daca sintetica sau nu, dar e doar aroma. probabil sintetica. Si, ingredientul nr. 5, este "grasime animala". Nu zice ce animal,poate fi inclusiv caine eutanasiat,animale moarte,animale bolnave,etc.
Toate produsele secundare procesarii carnii,singurele derivate de carne care se gasesc in aceasta hrana pot contine fecale, gheare par intr-o limita impusa de lege deoarece procesul de obtinere a lor nu poate evita acest lucru. In rest, o groaza de vitamine si minerale de sinteza, mai mult sau mai putin folositoare.
Aceasta hrana "superpremium", care costa mai mult decat 1 kg de muschi de porc, si cat 2 kg de pulpe de pui, este de fapt MAMALIGA cu resturi de pui.