| just for me a întrebat:

Voi ce parere aveti de felul in care sunt tratate animalele in Romania? v-am mai povestit de vecinul meu care "crestea" un pui de labrador negru intr-o intrebare anterioara. puiutul traia in niste coditii deplorabile (daca vreti sa va informati mai mult vedeti in intrebarile mele ca este o intrebare referitoare la acest animal). eu ii dadeam makare si apa pe langa gard si chair si asa abia ajungea sarakul la ele pentru ca era strans legat de cotet cu un lant. vecinul meu ii lasa cate un coltuc de paine sau cateodata fara nimic pentru ca se invatase sa il hranesc eu. el venea pe acasa din 2 in 2 saptamani si lasa cainele legat atata timp si el isi mai facea si nevoile in acelasi locuri si vecinul cand venea nu curata va dati seama ce mirosea acolo. ei de 2 saptamani a mutat cainele in spatele casei ca a zis ca daca il mai hranesc mult o sa se invete prea bland cu omul si el vrea sa fie un caine raw, asa ca l-a mutat intr-un loc unde nici macar nu-l puteam vedea.omul asta e din fire si cam sarit dupa fix, pentru ca zice ca daca i-a dat acestui animal sa fie caine sa indure, ce vina are el(stapanu) ca cainele e caine?rolling on the floor asa imi zicea mereu cand ma mai luam de el rolling on the flooracum 2 zile a venit celelalt vecin al meu care sta vizavi de acesta si care are vedere in spatele curtii sale si mi-a zis ca a murit catelus l, ca la gasit stapanu mort straight face va dati seama cum am reactiont eu crying. l-am hranit toata vara si i-l stropeam cu apa sa se racoreasca si ak avut grija de el cat am putut printre gard si acum a murit de foame si de frig crying era un catelus cu niste ochi mari si blanzi, cum am zis era o corcitura de labrador negru si de fiecare data cand treceam pe langa gardul vecinului se bucura si venea la gard si plangea pana ma duceam la el. aproape am plans cand am afalt, eu am propiul meu caine si iubesc enorm aceste animale, ca toate celelalte de altfel.cum poate fi cineva asa curd, asa insensibil, sa treaca pe langa animal si sa nu se uite el macar?crying as vrea sa nu ramana nepedepsita aceasta fapta, pentru ca el a mai procedat astfel si cu mama catelusului si cu fratii sai(pe ei insa ia vandut la un moment dat). vooi ce parere aveti? si ce as putea face? desi pare un lucru banal in care nu ar trebui sa ma bag, in alte tari faci inchisore pentru o asa fapta, dar in tara noastra ii doare fix in cot pe unii si pe mine una ma deranjeaza lucrul acesta

10 răspunsuri:
| just for me explică:

Scuzati cacofonia si greselile gramaticale happy

| just for me explică:

Sa stiti ca nu ar fi fost asa usor cum credeti voi sa il conving sa imi vanda cainele sau sa il dea altcuiva.am incercat sa vorbesc c uel si a zis sa las cainele in pace ca ma da pe mana politieti ca vreau sa "fur "cica d la el din curtestraight face am vorbit cu el si s-a luat de mine si a zis ca vrea sa pastreze cainele pentru protectia curtii cica

| BoomBoomToxic a răspuns:

Doaaaamneeeee! ce om tampit! imi vine sa il injur dar n-am voie sa injur happy cat de tampiti sunt oameni din ziua de azi! bietele animale mai ales caini! cand stateam cu prietena mea pe str. si ma plimbam am vazut la coltul unei porti un caine mort :O :O :O :O nu imi venea sa cred erau acolo si doi baieti(ii cunoasteam) care incercau sa dea cu piatra sa ii sparga capul lu' cainele ala :O :O :O :O :O eu m-am luat de ei dar m-au luat in ras x-( phbbbbt pana cand a incercat unu' sa dea in mine si l-am pus jos laughing. DE CE RANITI ANIMALELE DAKA AS DA SI IO CU BATUL SI CU SUTU' x-(! CUM VAR CADEA? AA? JUST FOR ME EU TIN CU TINE. CE ZICI SA FACEM CA UN FEL DE PROTEST SAU CEVA DE GENUL ASTA.

Răspuns utilizator avertizat
| Mentaaaaa a răspuns:

Romania este o tara cu oameni foarte cruzi multi dintre ei nu au mila nici de fiintele umane, de proprii lor copii de ce sa ne asteptam sa aiba mila de animale. Iubesc Romania dar nu si oamenii din ea!

| Sorinel95674 a răspuns:

Bietele suflete sunt tratate mai rau in tara noastra decat in orice tara europeana! Zeci de cazuri, nemultumiri, si totusi, aceeasi oameni indiferenti! Mie imi vine sa plang de fiecare data cand vad un animal mort ori maltratat pe strada (un incident l-am si dat la politie, dar degeaba). Mi se pare un act de lasitate si cruzime CRUNTA sa bati un animal nevinovat, care cu sigurnata nu-ti este egal. Este absolut groaznic sa privim nepasarea autoritatilor! Si pentru ce? Stii ca la noi in tara exista SPCA? Da, sunt socata la fel ca tine! Suntem subdezvoltati din multe puncte de vedere, dar dupa mine, in locul autostrazilor si al petrecerilor organizate in cluburi de fite, parlamentarii ar trebui sa se gandeasca la bietele animale care, in timp ce ei isi umfla burtile cu mancare de le sare cureaua Gucci si lantul Versace de la gat la vreo petrecere fitoasa, bietele animale sunt maltratate ilegal. Pacat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avem SPCA? asta nu stiamlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.politiaanimale.ro/? p=330 uite un link
Adreseaza-te catre POlitia Animalelor si insista tine-te de ei... numai prin cazuri primite de la noi putem sa facem asta sa mearga :d succes

| Nasu a răspuns:

Ce om tampit happy eu daca eram in locul tau i dadeam drumu pe strada sau incercam sa vb cu el sa cumpari cainele de la el happy daca il iubieai asia mult pe acest caine happy
si eu am un haski dar nu il pot tine acasa il tin la fosta prietena happy dar noah daca i-a omorat la taicamiu gainile laughing 7 intr-o seara ce scandal mi-a facut da nu stiu eu curios de asta big grin
oricum un caine e cel mai bun prieten al omului merita sa fie luat in nume de bine nu maltratat ca si romani in afara tarihappy

| Andrey5 a răspuns:

Da...ai dreptate. O mare parte din romani(pentru ca unii chiar iubesc animalele)le trateaza ca pe niste "gunoaie". Parerea mea este ca ar trebui sa se ia masuri de precautie pentru ca animalele sunt tot niste fiinte!