| amy3semj1405 a întrebat:

Voi ii gatiti cainelui vostru? Eu ii gatesc zilnic. Are 1 an si 1 luna -lup- si mereu ii fac ciorbita sau mancare cu orez sau paste dar cred ca s-a plictisit de mancarea asta ce primeste zilnic ori orez ori paste dar indiferent ce e amestecat pateu, carne, oase cu carne, branza, salam de caini, manmacare in conserva pentru caini sau plicuri pedigree alege pastele sau orezul si le mananca doar daca le e foame.Stiti ceva retete pentru caini? am cautat pe net si am gasit numai retete pentru caini bolnavi iar al meu e perfect sanatos. Dau fundita pentru cea pe care cainele meu o va placea cel mai mult. PS: cainelui meu ii place f mult hamsi cu ovaz si iaurt dar nu vreau sa il indes si cu asta ca dupa aia mi-e frica sa nu mai manance nici asta cu pofta.

Răspuns Câştigător
| Georgy_1051 a răspuns:

Caini sunt animale carnivore, ei nu mananca ovaz sau orez, daca nu ai timp sa-i gatesti poti sa-i dai pedigree.
Retete pentru caini sanatosi:
Orez cu legume si carne de vita

Ingrediente (pentru 3 mese, caine de 30-35 kg):

1 pachet de orez (1 kg)
300 g carne de vita slaba
250 g morcovi
250 g telina, pastarnac, patrunjel radacina
o lingurita rasa de sare

Se da carnea intr-un colocot si se scurge prima apa; se pune din nou la fiert. Se fierbe pana se fragezeste (in functie de calitatea carnii si de vasul folosit, 1h - 3h), apoi se adauga legumele rase sau pasate in blender sau in robotul de bucatarie. Separat se fierbe orezul; cand a fiert, se scurge de apa si se adauga in supa de carne cu legume si se lasa la fiert pana scade suficient. Se lasa sa se raceasca.

Orez, ovaz, arpacas, morcov si carne de pui

Ingrediente (pentru 3 mese, caine de 30-35 kg):

1/2 pachet de orez (500 g)
250 g ovaz
250 g arpacas
500 g carne de pui
400 g morcovi
o lingurita rasa de sare

Se da carnea de pui intr-un clocot si se scurge prima apa; se pune din nou la fiert. Se fierbe, apoi se scoate din zeama si se dezoseaza complet, cu exceptia oaselor gatului si spinarii, care doar se separa in bucati mici. Se adauga in zeama de pui morcovul ras, ovazul si arpacasul si se lasa sa fiarba. Separat se fierbe orezul; cand a fiert, se scurge de apa si se adauga in supa de carne cu legume, se adauga carnea de pui fiarta si maruntita si se lasa la fiert pana scade suficient. Se lasa sa se raceasca.

Paste cu branza dulce

Ingrediente (pentru o masa, caine de 30-35 kg):

250 g paste fainoase (preferabil integrale)
200 g branza de vaci slaba
200 g iaurt cu culturi lactice vii (bifidus)
un praf de sare

Se fierb pastele si se scurg. Se amesteca branza de vaci cu iaurtul pana se face un sos gros ca smantana si se adauga peste paste, cu care se amesteca. Se poate servi imediat.

Fulgi de ovaz cu iaurt si peste fiert

Ingrediente (pentru o masa, caine de 30-35 kg):

2 pungi fulgi de ovaz
200 g iaurt cu culturi lactice vii (bifidus)
300 g peste slab, dezosat, fiert si maruntit (NU din conserva!)
un praf de sare

Se fierbe pestele, se scot eventualele oase. Se marunteste si se amesteca cu iaurtul si fulgii de ovaz. Se serveste imediat.
Sper ca ti-au placut, sunt retete speciale pentru caini.

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cainele meu mananca graunte de la petshop dar si mancare gatita. Esmeraude spune foarte bine. Daca il inveti doar cu mancare gatita face mofturi dupa la mancarea de la petshop.

| Emeraude a răspuns:

Cainele meu este extrem de pretentios, mai ales dpdv al sanatatii, nu are voie carne de pui, mezeluri, oua, crenvursti, si cate si mai cate, astfel ca de cand o am, mananca numai hrana pentru caini (bineinteles, diversificata regulat )si cateodata mancare fiarta (legume, peste foarte putin). Nu stiu daca ti se intampla si tie, dar eu daca ii dau mancare gatita (carne de ex) se incapataneaza si nu mai mananca mancare obisnuita, de caini, se infometeaza la propriu pana ma induplec si ii dau din cea gatita, tocmai si din cauza asta o evit.De exemplu, o data i-am dat putina pastrama de pui (mi se facuse mila de acei ochisori mici care luceau a viclenie ) si a prins gustul. Cand i-am dat mancare obisnuita, lua pernutele (Pedigree) din bol si le ducea la cosul de gunoi.
Sper insa ca vei gasi retete delicioase! Succes!
Pa-pa!

daniela
| daniela a răspuns:

Mai bine l-ai hrani cu mancare tipica de arne. eu zic ca e mai sanatos

| xibalba a răspuns:

Eu nu stiam ca animalele pot manca ce mananca oamenii. Adica ma refer ca nu stiam ca e recomandat. Tu ai consultat un medic veterinar inainte sa adopti regimul asta pentru cainele tau? Mai bine il hranesti doar cu mancare speciala pentru caini...

| User a răspuns:

Doamne feri!
Dai acolo un os, doua ca doar e caine.

lolita
| lolita a răspuns:

La lupul meu ii faceam ciorba de adidasi (partea de jos a picioarelor de la porc) si ii placea foarte mult in rest ii dadeam mancare pentru caini.

| Deea a răspuns:

Dai mancare de canini ca pentru asta e facutawinking

| DianaLostInDreams a răspuns:

Cainelui meu ii facem ciorba de oase de porc si din organe(plamani, inima, etc.), orez sau paste fainoase si mananca si bobite.

| Sasha_3991 a răspuns:

Doamnelaughing)

| xjustfearless a răspuns:

In loc sa-i gatesti mai bine i-a mancare speciala de la pet-shop sau de la veterinar. E bine sa ii dai si mancare gatita, dar decat sa dai bani pe toate ingredientele o iei gata facuta + cu vitamine, minerale de la veterinar.

| amy3semj1405 explică:

Nu intelegeti gresit dar mananca si boabe de la petshop dar cautam retete pentru mancare gatita pentru ca asa l-am format sa manance zilnic bobite de hrana uscata si mancare gatita si dimineata mananca un iaurt sau lapte. de 2-3 ori pa saptamana ii dau hrana umeda in conserva sau plicuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un ciine metis si maninca aproape tot ce mincam si noi + ceva preparate din tacimuri de pui sau coasta de porc. Are 13 ani, arata foarte bine, nu are probleme. Nu credeti ca este cam mare prosteala cu " mincare speciala "? Nu credeti ca este o industrie care profita de voi? Din partea mea, hraniti ciinele cu ce vreti; orez ( baga lumea la orez in ei de parca in natura numai asa ceva ar fi mincat ) pedigree!?, vestitele " boabe "... si alte preparate speciale! Al meu aseara a mincat placinta cu dovleac! ca desert la niste coasta prajita si ceva ciorba acra!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si nici nu cred ca o sa fie dimineata din viata mea in care sa ma trezesc cu gandul sa fac ciorbita la catel...laughingEu imi hranesc cainii (am 2)cu mancare normala, adica resturile care raman la masa.Si sunt foarte grasuni si sanatosi.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit mult si multe pe net referitoare la mancarea pentru caini. Pana anul trecut am avut un lup care a murit la 17 ani si l-am hranit exclusiv cu mancare gatita. \acum avem un tosa de 3 luni si il hranim cu hrana uscata =orijen- si mancare gatita. le accepta pe ambele, Mai am un si-tzu care mananca ORICE si e superba. Cred ca mai mult conteaza aerul curat, apa si miscarea decat retetele super inteligente de mancaruri uscate cu milioane sacul si facute cu pesticide, E-uri si mortaciuni. Hai sa fim seriosi, pana in 90 cainii din Rom erau malnutriti si bolnavi? si nu aveam pedigree sau...

| dorincosti a răspuns:

Si eu am un catel de 1 an si 2 luni si de mic mananca doar mancare gatita, neaparat sa aiba si carnebig grin, am incercat sa ai dau de mic conserve pentru catei si altceva cumparat dar nu le-a mancat niciodata asa ca eu zic ca ai place daca doar asta manancabig grin si m-ar omora pentru o bucata de ciocolatalaughing