| DenizaVonDe a întrebat:

Vreau sa adopt un catelus! Dar as dori sa fie de rasa! Doresc un West Higland White Terrier! Problema este ca daca doresc sa il cumpar costa 200 de euro si nu sunt dispusa sa platesc atata! Daca cineva este dispus sa dea spre adoptie un catelus, sau sa il dea la un pret mai mic! Nu este obligatoriu sa fie aceasta rasa, insa vreau o rasa de marime mica. (orice numai chiuaua nu, ca nu doreste mama mea). Id-ul meu este bb.denisa
Astept sa ma contactati sa discutam detalii!
O seara placuta!

Răspuns Câştigător
| EvangelineLovin a răspuns:

Cauta pe adoptiicaini.ro

| DenizaVonDe explică (pentru EvangelineLovin):

Pai da dar aici nu da caini de rasa! Nu zic cu pedigree, dar de rasa! :-s

| EvangelineLovin a răspuns (pentru DenizaVonDe):

Ba da, mai sunt si din aia de rasa, sau metisi.

3 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

West Highland White Terrierul (Westie- terrierul alb vest scoțian) este membru al grupului de terrieri și este și azi folosit pe post de câine de companie, prezentări de dresaj și la expoziție.

Durata de viață a unui Westie este de 13-14 ani iar numărul de pui poate fii de trei; poate avea chiar 4 cățeluși. Are o blană zburlită, frumoasă, nasul în formă de buton și urechi mici ridicate dau acestei rase o imagine drăguță și răsfățată. Corpul este compact, iar capul are forma celui de vulpe. Blana, totuși, este particularitatea lor: o blană dublă, stratul exterior fiind drept cu păr tare, subpărul fiind moale și abundent. Mișcarea este liberă, dreaptă și ușoară. Înălțimea la femelă între minim 25 cm și maxim 28 cm, la mascul este la fel.

Greutate la femelă și mascul între 7 kg minimă și 10 kg maximă, înălțimea fiind de minim 25 cm și maxim 28 cm la ambele sexe.

Boli: Westie este în general un câine mic, rezistent, cu puține probleme specifice rasei. Unele exemplare au predispoziție la bolile de piele și la surzenie.

Boli curente: surzenie, defecte congenital-metabolice ale ficatului, boli de piele, displazie epidermică, boala lui Krabbe. Exerciții generale: 60-80 minute pe zi. Westie are nevoie de exerciții. Este un cățel energic căruia îi place să se joace cu mingea. Le place să sape și să hoinărească așa că asigurați-vă că grădina are garduri bune.

Ca si in cazul altor rase, West Highland White Terrier-ul nu este scutit de anumite sensibilitati de ordin medical. Dintre acestea au fost relatate cu o frecventa crescuta urmatoarele:

- osteopatia craniomandibulara este o inflamatie a oaselor maxilare (maxila si mandibula). Aceasta afectiune este temporara si se produce la tineret. Cainii afectati nu vor mai manca deoarece deschiderea gurii determina durere severa.

- cataracta determina o pierdere a transparentei normale a cristalinului. Afectiunea se poate produce la unul sau la ambii ochi si poate conduce in timp la pierderea vederii.

- diabetul este o afectiune pancreatica asociata unei insuficiente in producerea de insulina.

- luxatia patelara este o tulburare care afecteaza rotula (patela).

- displazia de sold este o malformatie a articulatiei coxofemurale ce are ca rezultat aparitia durerii, schiopaturii si artritei consecutive.

- dilatatia cardiaca este o afectiune cardiaca care are ca rezultat marirea, subtierea muschiului cardiac ce formeaza peretii inimii.

In plus, West Highland White Terrier-ul este predispus la dermatite alergice, afectiuni hepatice, otite, boala tremuratului la albinosi si surditate.

Boala tremuratului la albinosi (White shaker disease) este o stare de tremur sesizata la cainii mici albi.

Surse: http://ro.wikipedia.org/wiki/West_Highland_terrier; http://www.animale.ro/caini/west-highland-white-terrier--westie

De vanzare sau donare: http://www.aaz.ro/vanzari/21/West-highland-white-terrier. Uita-te la cea de-a sasea oferta:

Vindem pui WESTIE - WEST HIGHLAND WHITE TERRIER
02 Dec 2011
Topdogs Kennel vinde pui WESTIE - WEST HIGHLAND WHITE TERRIER, masculi si femele 7-12 saptamani, vaccinati si deparazitati conform varstei, carnet de sanatate international. Cu pedigree sau fara pedigree din parinti cu pedigree. PRETURI REALE. Garantie de sanatate si de rasa. Garantie real...
· WESTIE - WEST HIGHLAND WHITE TERRIER · CU PEDIGREE

Pret: 1 euro

http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 74599-Canisa-JUST-WHISTLE-West-Highland-White-Terrier