| Nicodim7 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar caine ciobanesc vreau mascul.Problema e ca am gasit la un prieten si mi-l da pe gratis dar e femela are pedigree are 2 luni, imi puteti spune ce avantaje au femelele, dezavantaje, avantaje masculi si dezavantaje.

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Femele:
-mai iubitoare decat masculii
-mai protective
-nu intra decat de 2 ori pe an in calduri timp de aprx. 3 saptamani
-murdareste in perioada de calduri in caz ca o ti in casa
-trebuie sa fi destul de atent in acea perioada ca urmareste sa evadeze oricand
-se tin masculi dupa tine(daca o scoti la plimbare in acea perioada) sau stau in fata portii in caz ca simte de femela in calduri.

Masculi:
-fac peste tot
-daca simt o femela nu mai stie de tine

Indiferent de sex, daca este castrat/sterilizata atunci e la fel. Eu personal as alege tot femela.

| viotedy a răspuns:

Asculta-l pe tatal tau.ia baiatul.cateaua intra in calduri, face mizerie...

| UnCorpSanatos a răspuns:

Avantajele unei femele ca o duci la imperecheat si daca e caine de rasa si pedigree cum spui poti sa ii vinzi puii.
Dezavantajele unei femele s-ar putea sa ai coada la poarta de caini cand este in calduri laughing
Avantaje mascul, daca e de rasa poti primi bani cand vin femele la imperecheat.
Dezavantaj mascul, daca nu e inchis bine o intinde dupa catele si nu revina acasa repede.

| Nicodim7 explică (pentru UnCorpSanatos):

Da dar ce sa spun tata vrea catel dar cred ca voi lua cateaua, alte sfaturi?

| Betyskumpik a răspuns:

La catele le vine ciclu (lasa pete de sange peste tot in fiecare luna) si ai coada de catei la poarta ia masculul si daca ai grija ca atunci ind e in calduri sa nu fuga nu ai nicio problema

| Nicodim7 explică:

Da dar gratis si poate masculul il iau cu vreo 250 euro e si legat de situatia financiara

| viotedy a răspuns (pentru Nicodim7):

Atunci ia femela. daca o tii afara nu te deranjeaza prea mult mizeria din timpul caldurilor.