| NiCoL♥ a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o pisica dar nu stiu ce rasa sa imi iau...stau la bloc. ce idei aveti?

Răspuns Câştigător
| Adella05 a răspuns:

Pai ai putea sa iti cumperi o pisica de rasa Angora sunt foarte iubitoare, afectoase si iubesc apa.asa ca nu vei avea probleme cand trebuie sa ii faci baie;)

daca vrei sa aflii mai multe despre angora uite aici: http://www.caini-pisici.com/index.php?page=articole&idarticol=47

sper ca te-am ajutat:).

13 răspunsuri:
| AnaEindragostita a răspuns:

Siameza, angora, sau te duci la un pets shop dar inainte puneti intrebarile:esti dispusa sa o inveti pe pisica sa isi faca treburile la letiera? ai timp sa te joci cu ea? vei avea timp sa periezi o pisiqa? esti sigura ca tu si familia ta nu aveti alergie la pisiqi sau la parul lor? pisiqa comuna sau de rasa? tanara sau comuna? ce personalitate? parul lung sau skurt? ce culoare? ce blana? Ex pisiqa:pisiqa abisiana roscata este o pisiqa de rasa, eleganta, este si foarte afectuasa.Mult succes.Cu drag Dragutza2010

| Locaa a răspuns:

Dupa parerea mea cel mai bine e sa. ti iei o pisica rasa europeana(maidanezele)sun iubitoare, afectuoase, si nu sunt pretentioase la hrana, nu. ti lasa asa de mult par in perioada lor de naparlire, te scutesc sa dai 250 de euro pe o angora turceasca, birmaneza, persana, etc.si poti sa. ti alegi culoarea preferata. daca ti.ai lua o pisica de rasa si dai o gramada de bani pe ea si cand o sa creasca si o sa fie obraznica si vrei sa o dai o gramada de bani cine. ti mai da banii pe ea? va trebui sa o dai mocawinking

| multimoak a răspuns:

Ti-as recomanda o pisica siameza, pentru ca sunt foarte dragalase din puncul meu de vedere, sunt iubitoare si nedespartite de stapan.
Sau o pisicuta birmaneza sau persana. Despre ele nu prea stiu asa multe, dar arata foarte frumos. Sunt pufoase si scumpe. Uite, ti-am postat niste poze ca sa stii exact ce inteleg eu prin aceste specii.

1. pisica siameza - http://www.latifa.ro/images/rase/20520070722182659.jpeg

2. pisica birmaneza - http://2.bp.blogspot.com/......maneza.jpg

3. pisica persana - http://www.magic-ro.com/......ASTRII.jpg

Stiu doar ca sunt ideale pentru apartament :X si foarte frumusele :)

| DennyxD a răspuns:

Angora Turceasca :X

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Pisica persana de o frumusete aparte, ce nu poate fi intrecuta de alte feline. Calma, calculata, manifesta un atasament deosebit fata de stapan.Si eu am pisica persana de aceea ti am zis! pup

| eugem35 a răspuns:

Decand pisicile iubesc apa in special cel ede angora ce este tigru sa stea in apa nu sti ca pisicile de angora fac o blanita pufoas si trenuie pieptanat ca si iepuri de angora si se toarce ca si lina. iti ei o pisica care crezi tu ca tise potriveste toate pisicile sunt iubitoare si se ataseaza de stapan am doi motani unul batran care este si pe post de cane de paza

| PuF_8706 a răspuns:

Persana. e cea mai frumoasa:X

| Aurelia_6050 a răspuns:

Cea mai draguta rasa de pisici mi se pare Angora Turceasca. E micuta si pufoasa, perfecta pentru cei care doresc sa o tinawinking

| dana_7218 a răspuns:

Nu conteaza rasa, trebuie sa te gandesti de 1000 de ori inainte de a o lua. lasa par, plus de asta trebuie permanent sa stea cineva acasa cu ea, adica poate vrei sa pleci in concediu, ce faci cu ea? o vecina de-a mea care are pisica si vara trecuta cand a plecat in concediu m-a rugat sa ma duc zilnic sa-i dau de mancare si sa stau nitel cu ea sa nu-i fie de urat. crede-ma ca ce era la ea in casa, trebuie sa mai stii ca pipele de mata miroase f urat. gandeste-te bine ce faci, este o responsabilitate f mare un animal

| arabela_9342 a răspuns:

Mai ai sau avut vreo pisica? Cati ani ai? O pisica este o responsabilitate, e ca si cum ai avea un copil, trebuie hranita, schimbat nisipul, jucat cu ea, mangaiat etc, ocupa ceva timp si resurse financiare.Nu toata lumea iubeste animalele de companie, asa ca daca stai cu alte persoane trebuie sa ai si acordul lor.
Orice pisica e frumoasa, daca intr-adevar iti doresti una si o poti avea poti infia una de la un adapost de animale, nu conteaza rasa, doar nu o iei ca sa o expui ci pentru ca vrei sa ai un sufletel dragut linga tine, nu? Doar pisica Van turceasca adora apa, restul nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa iti cumperi un motanel de rasa British Shorthair. Sunt foarte iubitori, nu au probleme cu spatiile mici (daca apartamentul e mic), nu zgarie mobila sau scaunele de piele, nu strica jucarii. Cred ca sunt pisicile ideale. Singura problema e ca sunt predispusi la obezitate. dar daca ii oferi cantitatea necesara de mancare, totul este in regula.Si sunt extraordinar de frumosi, iar parul lor este ca plusul.Si le place si apa happy

| ZeroBarat1 a răspuns:

O birmaneza, cea mai tare pisica. ceao

Răspuns utilizator avertizat