| AyliN98 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un caine si nu stiu ce rasa sa fie? Sunt fata, stau la bloc si sunt clasa a 9-a(deci nu am mult timp liber). Vreau un caine mic care sa nu creasca prea mult! Help me!

Răspuns Câştigător
| AnnaMaria27 a răspuns:

Cumpara-ti ceea ce iti spune inimioara! :-)) Funda?

| AyliN98 explică (pentru AnnaMaria27):

Inima mea, aia dulce si frumoasa imi spune sa imi cumpar un bichon maltese.

| AyliN98 explică (pentru AnnaMaria27):

Iti dau funda pentru ca uneori trebuie sa iti asculti inima! Este cel mai bun sfat pe care o pritene ti-l poate acorda!

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru AyliN98):

Mersi mult, Ralu! :X

10 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Iti recomand cu caldura poodle-ul(caniche-ul) de talie mijlocie(miniature), este un caine foarte inteligent, se ataseaza repede de stapan.Aceasta rasa este foarte usor de dresat,iti spun din propria experienta,am luat-o pe Mia cand avea sase luni,la aceasta varsta erau slabe sanse sa mai fie dresata,am castigat-o pe internet,nu stia sa se joace,se speri de fiecare zgomot,era foarte bolnava,nu era obisnuita cu scosul afara, mai pe scurt, era un caine foarte traumatizat.
In scurt timp am invatat-o sa umble in lesa, foarte repede a prins tot ce am invat-o, cand spui pudel, zici eleganta, seriozitate si inteligenta! Acuma, Mia este un alt caine, eu nici numai folosesc lesa, stie multe comenzi, face diferenta intre jucarii(ex. daca ii zic sa imi aduca mingea, mi-o aduce, la fel si cu "puisorul","ursueletul","rata" si celelalte jucarii.Nu zic asta ca sa imi laud capacitate de invatare a cainelui meu, vreau sa arat cat de destept poate fi un caine, in special un caniche!
Are o blana foarte eleganta, nu naparleste, aceasta trebuie pieptanata des ca sa nu se incalceasca.Este un caine minunat, recomand! daca doresti alte sfaturi, mi le poti adresa si iti voi raspunde cu mare drag. sper ca te-am ajutat.mult succes!happy
p.s:imi cer scuze de greselile de exprimare, sunt pe tableta si nu pot sa le editez, o sa fac acest lucru mai pe seara, cand o sa ajung la un laptop.

| AikkoxD a răspuns:

Bichon(maltez/bolognese/frise/havanez)
sau Yorkshire Terrier.

| Nayuky a răspuns:

Daca nu ai prea mult timp.ti-as recomanda mops
https://www.google.ro/......ps?/search
sunt mai lenesi.dar o prietena mi-a spus ca mananca mult. oricum trebuie sa te documentezi despre rasa inainte..bichonul,yorkiul i rasele mici sunt cam atasate de stapan..in special yorkiul..Bafta si o seara placuta

| Alex4322 a răspuns:

Cum a zis Anna, ce rasa iti doresti si de care poti avea grija singura, am niste recomandari : Havanese, Maltese, Bolognese, Frise, Shih-Tzu, Yorkie, Coker spaniel sau American

| Cuky a răspuns:

Cel mai bun caine pentru tine ar fi yorkshire, deoarece va deveni numai de 3 kilograme,parul,desi ii creste mare,ca e o rasa cu par lung, nu cade, si nu trebuie sa il scoti prea mult afara, caci nu e un caine care are nevoie de plimbare, ci doar de un loc in care poate alerga fericit.In plus, e un caine foarte inteligent si invata repede.Eu l-am invatat pe al meu sa faca in balcon pe niste ziare si numai acolo face si a invatat sa si ceara, in numai vreo 4-5 zile.Dar,din pacate, nu te-asa sfatui sa nu iti iei un catelus, daca nu prea ai timp liber, pentru ca doar stii ca el vrea sa stea si sa se joace cu tine si va fi tare trist cand il vei lasa singur.Dar asta e doar parerea mea, imi pare rau.Tu decizi.Bafta si sper ca te-am ajutat!

| alinutaalinuta1999 a răspuns:

Poodle toy ori bichon Frise

| Roxana13Roxy a răspuns:

Eu am terrier yorkshire, nu ii cade parul dar trebuie sa ii ingrijesti foarte mult blana deoarece ii se ingrasa numai daca pui mana pe ea. poti sa iti iei un techel ca parul scurt.