| Angel977 a întrebat:

Vreau sa îmi iau un iepure. E adevărat ca miros urat? Ce ar trebui să știu înainte sa îl aduc acasă? Sunt greu de întreținut?

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sa nu fi in primul rand tigan.Si daca esti, sa ii intrebi pe ai tai.
Sa nu ai vecini tigani, care sa te vada cu iepurele, sau sa le intre lor in curte.Si cam atat, si nu, nu fac ura de rasa, accept orice om care are bun simt.Insa tigani, au o traditie, mai bine zis o superstitie legata de iepuri happy

| Violleta2022 a răspuns:

Da, iepurele miroase si trebuie spalat, curatata zilnic cusca, imediat cum isi afce nevoiele samd.
Poate fii educat dar ai nevoei de spatiu, ca sa-l lasi liber sau sa-l tii in curte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai citit intrebarea?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Iepurii cresc mari, nu raman la dimensiunile pe care ii vezi la petshopuri. Miroase cusca, nu iepurele. Trebuie sa ai un loc destul de mare, in care sa il lasi sa se plimbe iar cusca sa fie mare, incat sa aiba loc sa se miste. Mai multe detalii poti sa primesti de la petshop si poti sa citesti si aici: https://animale.maxi-pet.ro/Rozatoare/Rozatoare-Iepure/menu-id-72

| Felys a răspuns:

Iepurele chiar daca este un animal extrem de frumos totusi eu una nu as tine in casa asa ceva. Miroase rau de tot urina si fecalele lui si nici nu sunt convinsa ca se poate dresa sa faca doar intr-un singur loc.Merita luat doar daca stai la curte, dar pentru casa tot o pisica sau eventual un caine de talie mica este recomandat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte știu sunt mai fragili decât celelalte animale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le trebuie multa apa mai ales acum cand e perioada de vara si beau multa apa. Mereu sa aiba ceva de rontait. Cusca miroare urat pentru ca iepurele isi tot face nevoile...Cusca trebuie intretinuta cat de curata. Nu lasi sa stea in mizerie.

Răspuns utilizator avertizat
| Pati2500c a răspuns:

Eu am un iepure si am avut si in trecut multi iepuri happy sunt foarte dragalasi si inteligenti. Ideal ar fi sa stai la curte unde iepurasul sa aiba tarc. Cusca sa trebuie curatata ( eu o curat la 2 zile, depinde si de cata mizerie face ), pentru ca eu ii dau drumul ziua din cusca si sta in curte cu animalele ( iubeste cateii si pisicile laughing apoi seara intra singur
Il poti hrani cu crengute de corcodus, mar etc, vei gasi si pe net. Eu ii dau si mere, capsuni, morcovi pentru ca ii iubeste. Ocazional ii dau si mancare speciala pentru iepuri. Sta si cu puii de gaina asa ca mananca cu ei furaje ( care sunt si pentru iepuri ) si cam atat, e un rasfatat si e foarte iubitor.
La inceput cand l-am luat era foarte speriat, dar dupa 3 zile se va acomoda, asa ca sa nu ii faci griji.
Sa nu il speli pentru ca se va spala singur, o sa vezi. Iti dau aceste sfaturi pentru ca ai mei au avut de cand eram mica iepuri

| Valeriaa2 a răspuns:

Iepurii isi fac foarte des nevoile, trebuie curatati constant si daaaa miros