| Gabriela_Ariana_1998 a întrebat:

Deci, am un iepure, l-am cumpărat acum 2-3 zile si stiu ca nu ar trebui sa am prea mari așteptări deocamdată, dar.
E junior, dar nu stiu ce sa fac si cum sa fac.
La început era foarte timid si nu ma lasă sa il las in brate.Acum când il las afara din cușca aleargă si nici măcar nu ma lasă sa il mai ridic sau ceva.Cam in cât timp se acomodează iepurii si cum ar trebui sa ma comport cu el? Dati-mi exemple ai din propriile experiențe, dacă aveți.
In afara de asta vreau sa va spun ca își face nevoie foarte des in pat si pe covor, iar urina lui are un miros urat, aparte laughing
Cum fac sa il dresez sa nu își mai facă nevoile oriunde?
Repet, e junior, nu mi s-a întâmplat sa ma niște, doar sa ma zgârie cu unghiuțele pana acum si de rasa e cap de leu.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Buna! Am si eu un iepure, era foarte timid, dar acum sta doar cu mine (doar cand nu e cainele in zona).
Inainte sa incep as vrea sa-l contrazic pe Bula :
-Iepurii AU NEVOIE de apa ZILNIC
-Iepurii au nevoie de fan zilnic, mancare speciala pentru iepuri (sa aiba 18% fibra, cel putin) si legume, NU fructe! Fructele ii pot provoca diabet sau diaree (daca ii dai in cantitati mari), care poate fi fatala!
-Ba da poti atinge puii de iepure ( http://www.thenaturetrail.com/rabbit-breeding/care-newborn-baby-bunny/ )
-Aici are dreptate, poti face jucarii din lemn sau carton
-Iepurii sunt animale de companie foarte intalnite in alte tari si multi dintre ei sunt tinuti in apartamente. Daca se scapa curata cu otet, dar iti recomand sa nu-l pui pe pat pana nu se obisnuieste cu tine. Daca incepe sa roada mobila exista spray-uri pentru asta.
Bun, acum iti voi da niste sfaturi cum sa-l imblanzesti.
Du-te intr-o camera mai mica sau poti folosi niste garduri pentru caini (din fier, dar nu electrice), pune iepurele acolo, apoi pune-te si tu acolo. Poti sa-ti iei telefonul, vei sta cateva ore acolo.
Pentru ca iepurii sunt animale curioase va incepe sa te miroase, nu te misca lasa-l sa te miroase. Daca vrei sa grabesti procesul poti lua niste mancare pentru iepuri si sa o pui pe tine.
Vei face asta cateva saptamani sau luni, variaza de la iepure la iepure. Cand vezi ca nu fuge de tine si te lasa sa-l mangai te poti opri din asta, dar petrece timp cu el zilnic.
Iepurii sunt animale care-si fac nevoile intr-un singur loc, dar asta nu inseamna ca nu exista excepti. Pentru ca nu e adult se va mai scapa.
Poti sa-l inveti sa faca la litiera. Pentru asta ai nevoie de o litiera, fan si de Cat Litter Wood Pellets ( nu stiu cum s-ar treduce in romana). Dupa ce pregatesti litiera pune fanul acolo, iepuri isi fac nevoile de obicei in timp ce mananca. Daca isi face nevoile in alta parte nu-l certa, ia-i excrementele si pune-le in litiera. Dupa un timp se va prinde ce trebuie sa faca.
Sper ca te-am ajutat, daca m-ai ai intrebari iti voi raspunde cu mare placere :)

| Gabriela_Ariana_1998 explică (pentru Snowa):

Multumesc frumos! happy

| Snowa a răspuns (pentru Gabriela_Ariana_1998):

Cu placere happy

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt cateva reguli de respectat:
- NU se da apa iepurilor!
- Iepurele trebuie sa primeasca zilnic si verdeturi si legume /fructe proaspete, din care-si ia necesarul de apa
- Puii tineri (pana la 3-4 saptamani) nu se vor atinge cu mana pana ce nu sunt separati de mama lor
- Iepurele trebuie sa aiba tot timpul mancare de rontait, fiindca ii cresc putenic dintii si trebuie sa le uzeze
- Iepurele nu este animal de apartament! Daca scapa prin casa, sa ne asteptam la multa mizerie si miros, dar si la obiecte rontaite.

| Kayn221 a răspuns:

Am avut si eu un iepure, dar l-am dus la tara ca era prea costisitor. Se acomodeaza destul de repede, dar nu trebuie sufocat cu atentie. Il poti lasa intr-o cutie de o inaltime mai maricica sa nu iasa. si tai cate putin din cutie in fiecare zi, sa scada inaltimea. asa se ibisnuieste sa isi faca nevoile in cutie. si pana ajungi tu la un nivel mai jos al cutiei, cat sa poata iesi si intra, o sa stie sa isi faca nevoile acolo. Bine, asta nu inseamna sa il ti mereu in cutia aia. poti improviza un,, țarc " din ceva ca sa poata zburda