| CrazyName a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar doua broaste testoase mici. Pentru terariu m-am gandit sa iau un acvariu si sa-l decorez handmade. Imi puteti face o lista cu tot ce trebuie sa cumpar si pretul? Cam ce mi-ar trebui pentru terariu? Daca imi iau testoasele de la AniMax din Ploiesti cam cat m-ar costa? Ce marimi ar trebui sa aiba acvariul?

2 răspunsuri:
| smartydsay a răspuns:

De obicei decoratiunile pentru un acvariu costa in jur de 15-40 de lei iar un acvariu pana in 200-500 de lei, dar trebuie cumparat in functie de marimea pe care o vor avea testoasele la maturitate entru ca acestea sa poata avea loc( sau poti sa cumperi un acvariu mai mic la inceput si apoi sa iei unul pentru marimea potrivita) pe langa decoratiuni trebuie sa cumperi si un filtru de apa pentru a o mentine curata si uneori poti sa cumperi tablete care contin vitamine si se adauga in apa.Mancarea pentru Testoase costa in jur de 50 de bani-12 lei un pachetel/borcan cu mancare formata din vitamine si melcisori uscati foarte hranitorii pentru broscute.De asemenea daca iti iei fata si baiat si vrei sa se inmulteasca o sa ai nevoie de pietris special/nisip si un fel de talas special pentru ca acestea sa isi depuna ouale...aici poti gasi un prim acvariu destul de dragut si ieftin http://animax.ro/....../index.php
Desigur, vei avea nevoie de termometru pentru a tine sub observatie temperatura; aceasta ar trebui sa aiba valori cuprinse intre 23 si 29 de grade Celsius. Nu e nicio problema daca apa e putin mai rece, insa nu e bine sa aiba valori mai ridicate de 29 de grade Celsius. Temperaturile inalte vor omori broscutele testoase. Sper ca te-am ajutat! :)

| xXWolfGirlXx a răspuns:

Nu sunt din zona ta, dar ti-as putea da niste sfaturi. Testoasele de obicei de la petshopuri sunt testoaste de balta, destul de micute.Eu am avut una, si iti spun unele lucruri din experienta. O sa ai nevoie de un acvariu mediu, poti mare, iar daca nu iti permiti, o cutie de sticla fara capac. Cerinte : Broastele trebuie sa aiba o mica insulita, fie de plastic cumparata (este in petshop) fie sa pui pietricele, unde broscuta se odihneste.O sa ai nevoie de termometru, ce regleaza temperatura apei, un filtru, pentru incetinirea depunerii de alge, si solutii anti alge si fungi care iar le gasesti in petshop. Apa broscutei trebuie sa fie minim cat sa se poata intoarce sa sa inoate libera.Nu uita de mancare, nu e scumpa.Iar daca e broasca de uscat, nu ai nevoie de multa apa, o poti hrani cu legume si e mai usor de intretinut decat cea de apawinking Pretul ar cam ajunge, daca iti iei acvariul cu trusa pe care am numit-o pana in maxim 300-400 de lei zic eu..atat m-a costat pe mine thinking funda? puppy dog eyes :*