| Eu26alex a întrebat:

Vreau sa-mi iau o bicicletă, ce mișto recomanda la frana, mecanica pe disc sau pe saboti(v-brake)?

5 răspunsuri:
| AlexPPS a răspuns:

Franele hidraulice pe disc s au ieftinit in ultima vreme. Imi poti spune ce buget ai?

| Bucatariu_Paul_1994 a răspuns:

Frâna hidraulica pe disc e cea mai eficienta, iar plăcuțele de frână se uzează greu. V-brake-ul si mecanica pe disc mi se par cam la acelasi nivel, acum depinde si de calitate, uzura, etc

| Eu26alex explică (pentru AlexPPS):

Scuze ca nu am raspuns, sunt nou pe TPU si n-am primit raspuns, bicicletă hidraulica e 1300 de lei, si cea mecanica pe disc e 650, nu o sa dau atât pe hidraulica, imi poti spune asta pe disc mecanica chiar nu e mai bună ca cea pe saboti,, specific ca imi trebuie pentru downhill

| Eu26alex explică (pentru Bucatariu_Paul_1994):

Le-ai testat asta pe v-brake si frana pe disc mecanica? Daca le ai testat in persona te rog sa-mi spui diferentele, ca vineri ma duc sa mi-a cumpăr

| Bucatariu_Paul_1994 a răspuns (pentru Eu26alex):

Da, am avut o bicicleta b'win cu v-brake 3 ani si una cu frână mecanice cam 3 saptamani, in momentul actual având una cu frână hidraulice. Daca folosesti bicicleta pentru orice înafara de downhill sunt bune si v-brake si mecanica. In primul rand mecanica e mai eficienta, se apropie ușor de hidraulica ca putere de frânare. Acesta necesita mici reglaje in timp si trebuie sa tii discul curat. La v-brake am observat că sabotii se uzează destul de repede si pe ploaie e varză. Iti recomand frâna mecanica pe disc, fiind mai superioară v-brake ului din anumite puncte de vedere.