| bibs_6990 a întrebat:

Vreau un animal de companie... dar nu stiu cum sa imi conving parintii sa ma lase sa imi iau unul. Vreo idee?

Răspuns Câştigător
| ChocaholicBi a răspuns:

Pai daca vrei un animal asta inseamna responsabilitate. Arate-le parintilor tai ca esti responsabila. Ajuta-ti mama la curatenie sau fa-o singura. Intereseaza-te despre cresterea animalului pe care il vrei. Dar poti compensa unul mai special cu altii mai multi. Ca si : Doi hamsteri inloc de o pisica sau 4 papagali in loc de un caine. Nu cred ca parintii tai nu te-ar lasa sa iei niste pesti, hamsteri sau papagali. Nu fac miros urat. Nu deranjeaza. Nu fac mizerie in casa. Singurul lucru pe care trebuie sa il faci e sa le curetii cusca saptamanal si sa le dai zilnic apa si mancare si sa mergi lunar la consulturi la veterinar, pentru a vedea daca are vreo bolala sau ceva. Daca vrei un animal ca si pisica sau caine, este mai greu. Dar, poti reusii. Fa cu am spus, arata-le ca esti responsabila, ca tu chiar stii ca cresti un animal nu ca spui asa,, O sa am foarte multa grija de el `` si dupa aia il lasi nemancat. Daca vrei genul asta de animale trebuie sa : L-e educi sa nu isi faca nevoile in casa, sa curetii dupa ele cand fac, sa il plaimbi din 5 in 5 ore ( caine ), sa cumperi mancare si jucarii pentru el si plus vaccinurile de sanatate care te vor costa vreo 3 milioane. Eu, daca vrei caine ti-as propune sa optezi pentru un baiat, pentru ca nu trebuie sa il castrezi neparat. Eu sper ca ti-am fost de ajutor! Nu uita ca trebuie sa fii foarte, foarte respnsabila! Succes In Gasirea Animalului!

3 răspunsuri:
| Deeiutss a răspuns:

Nici ai mei nu vroiau dar uite cum am facut eu:Am asteptat un eveniment special.zi de nastere(a ta desigur sau a surorii/fratelui) su rogi pe un prieten sa-ti faca "dar" animalul dorit laughing.La mine a mers am 2 papagali frumosi big grin

| ynna93 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.incearca sa le zici sa te puna la incercare sa vada daca esti in stare sa tii un animal.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga bibs, spune-le i-ati un hamster, spune-le parintilor tai ca nu face multa mizarie, e dragut si se va atasa de tine, eu am doi hamsteri. Le faci foarte usor curat si sunt foarte draguti, dar roaga-i frumos. Zile ca tu ii vei ingriji. Succes!