| irma89 a întrebat:

Vreau un papagal! merita sa il cumpar?

14 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna irma89,
Daca vrei sa ai un nou sufletel prin casa si crezi ca poti avea grija de el atunci da. Succes
Pa, pa

Apache
| Apache a răspuns:

Nu...urla ca boul toata ziua, se caca pe unde-i vine! si nu ai nici o satisfactie cu el!
ia-ti un caine, baremi cu ala poti sa te joci!

| YoCookieMonster a răspuns:

Pai depinde de preferintele tale. Daca chiar iti doresti un papagal cumparal, daca ti se pare ca nu vrei nu il cumpara.Eu in locul tau mi-as lua fiindca ai obtinut o sansa de ati lua un animal de casa.NU COSTA PREA MULT ASA CA CUMPARAL
SPER CA TE_AM AJUTAThappy

| Alinna20 a răspuns:

Da! merita dar trebuie sa il ingrijesti si sa fie in centrul atentiei si trebuie lasat sa zboare sa se obisnuiasca cu mediul de viata! am si eu un perus e foarte dragut! il cheama rony si este simpatic trebuie sa ii mai iau o fetita sa nu se mai plictiseasca! te sfatuiesc sa iei!

| danielache a răspuns:

Depinde ce iti place tie mie unul nu imi plac in schimb am un catel 2 pisicutze si un acvariu cu pesti E decizia ta dar daca vrei sa iti cumperi vei avea nevoie de rabdare si timp... funda:X?

| Bogdan19999 a răspuns:

Daca zici ca poti sa ai grija de el si sa cureti dupa el, sa ii dau mancare si crezi ca esti destul de responsabila, da...

| cristi102 a răspuns:

Am 2 perusi de vreo 3 saptamani femela si masculi sunt foarte destepti,deja sau imperecheat si se pupa toata ziua, sunt si foarte blanzi mi-am pus mancare in mana si femela imi sta deja pe mana, sinu sunt deloc galaciosi ii iubesc poti sa iti iei nu vei regreta

| seena8616 a răspuns:

Depinde ce papagal... daca e vorba despre perus nu e tocmai un lucru bun... pe langa ca o sa ai mizerie prin toata casa o sa-ti roada si peretii stiu din propria experienta. daca vrei papagal mare e mai bine ca il poti invata sa vorbeasca sau sa raspunda la anumite comenzi

funda?

| HoopaScz a răspuns:

DA MERITA eu am papagal si nu URLA depinde ce specie vrei iti recomand perusii sunt ff sweet si destepti

| lorenna99 a răspuns:

Da cumpara id dragalalasi

| fanicacristina a răspuns:

eu cred ca daca tie iti place ar trebui sati ei... nu conteaza daca ''urla''

| victoritza_8096 a răspuns:

Asa si asa...

| Daddythedog a răspuns:

Irma, un papagal este un pet, un animal de casa deci o responsabilitate. Trebuie sa l ingrijesti, sa l iubesti, sa ai grija de el. Sunt animale firave, le trebuie caldura, hrana speciala, vitamine, este un angajament de cel putin 20 de ani. Nu ai voie sa l lovesti pentru ca moare, nu ai voie sa l sperii pentru ca nu vei reusi sa ti l mai apropii niciodata, trebuie sa l iei de varsta cat mai mica daca il vrei singur, trebuie sa i suporti cantecele, sa ai rabdare cu ei pentru ca au o personalitate puternica si de obicei sunt independenti si incapatanati si cel mai important, daca ti l iei doar ca sa l faci sa vorbeasca, renunta la indeea de a ti lua papagal. Este posibil sa nu vorbeasca niciodata si nici sa faca ce vrei tu, asa cum e un caine.

| irma89 explică:

Da! cum sa nu