| IM5 a întrebat:

1.maro
2.albastru

3.galben
4.alb
5.rosu
Ce culoare iese? funda
1. verzi
2. negru, mov, alb
3. rosu-oranj
4. rosu
5. negru, rosu
Ce culoare iese? Vot
1.maro
2.albastru
3. aalb
4. portocaliu
5.rosu
Ce culoare iese? Vot
1.verzi
2. mov
3. portocaliu
5.rosu
Deci in total o funda si 2 voturi rpdd plz

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am idee de unde ai scos combinațiile astea dar în pictura cu culori de ulei, nu amesteci mai mult de 3 culori.
Depinde de cât bagi din fiecare.
La culorile de pictură nu se folosește terminologia maro ci ocru sau oxid de ( fier) / oxid Orange sau umbra naturală sau arsă, sau
pământ galben, etc.
Mov înseamnă un violet de cobalt f. deschis spre roșu?
pentru rosu-oranj termenul este vermillon (citit vermion ) de cadmiu.
nu îl cheamă portocaliu de cadmiu ci Orange de cadmiu.

| MMihai a răspuns:

Culorile din pictura în ulei sunt :
alb de titan, alb de zinc, alb de plumb.
Galben de cadmiu deschis, galben de cadmiu mediu, galben de cadmiu închis, galben de crom, ocru galben deschis, ocru galben închis, galben de cămilă- culoare străină-, pământ galben deschis, - pământ galben închis, (culori rusești),
Orange de cadmiu, oxid Orange.
vermillon de cadmiu
roșu de cadmiu deschis, roșu de cadmiu închis, roșu de cadmiu foarte închis, roșu venețian, roșu de mars, roșu englez, lac de garanță deschis, lac de garanță închis, lac de garanță f închis,
Violet de cobalt deschis, violet de cobalt închis, violet de mangan, violet de mars,
Albastru ultramarin, albastru de cobalt închis, albastru de cobalt deschis, albastru ceruleum,
Aice blau -culoare străină-, verde smarald, verde de crom, verde de china, verde Veroneze, pământ verde,
Siena naturală, Siena arsă, umbra naturală, umbra arsă, negru de fum, negru ivoriu și cam atât.

| MMihai a răspuns:

Am omis galben citron de cadmiu, în funcție de producători apar și alte denumiri: Galben de Napoli, galben persan etc.
Eu îți-am scris culorile românești pe care le făceau cei de la C.F.P.

| MMihai a răspuns:

Reformulează întrebarea, că nu am priceput ce vrei, eu am crezut, că vrei să amesteci culori, când pictezi.

| IM5 explică:

Mda.eu intrebam doar pentru sa vad ce culoare iese adica am pus niste intrebari p un site si am intrebat niste lucruri care avea ca raspun culorile lor preferate.ccele care le poarta frecvent si voiam sa vad cam ce culoare il caracterizeza

| IM5 explică:

Neah