| mihaeladaria23 a întrebat:

Am aproximativ 80 de cărți care mie nu îmi mai trebuie și nu vreau să mă stresez să le vând pe Facebook sau olx. Pot să le duc la anticariat și ei să le ia dacă toate cărțile sunt în stare bună?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti sa le duci, sunt cartile tale, dar anticarul nu este obligat sa ti le cumpere, le cumpara doar pe cele care stie ca o sa le vanda repede si cu castig pentru el.

| Simpatic a răspuns:

Sigur ca da, chiar este o idee buna sa le duci la un anticariat!
sa nu fii dezamagita insa, de pretul mic pe care il vei lua pe ele!
daca stii ca nu ai printre ele eu stiu carti in editii priceps care ar valora ceva bani mai ales pentru colectionari, atunci cea mai buna alegere spre vanzare este cea a anticariatului, in ceea ce priveste cartile!

| dullcat a răspuns:

Eu iti sugerez sa le duci la o biblioteca comunitara, e mai util sa fie folosite de cat mai multe persoane.

| siriusblack98 a răspuns (pentru dullcat):

Poate baiatul vrea sa scoata si el niste banuti cinstiti in loc sa faca voluntariat pe timpul si bunurile lui.

| dullcat a răspuns (pentru siriusblack98):

A zis ca nu vrea sa aiba parte de stres din vanzarea acestora, deci au am concluzionat ca este deschis spre donatii.Iar voluntariatul e o activitate benefica in general.In acest caz ar insemna sa le imparta el si sa implice timp, nu sa le lase intr-o cladire si sa plece. Apoi, daca ai impresia ca voluntariatul e prosteala, sclavie pe banii si timpul tau, nu e problema mea.E infinit mai benefic pentru adolescenti decat sa petreaca tot timpul liber cu ochii in ecrane.Presupun ca nu ai de unde sti pentru ca nu ai participat.

| siriusblack98 a răspuns (pentru dullcat):

Si ce te ataci asa? E toata lumea obligata sa faca voluntariat? Mergi si traieste din voluntariat daca iti place atat de mult si nu mai pierde timpul pe TPU. Si nu, nu am participat si nici nu o sa particip ca pana la urma facturile se platesc cu bani nu cu voluntariate.

| dullcat a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu m-am atacat si nu am zis ca este obligatoriu sau ca se poate trai din asta. Vorbeam de adolescenti, care au timp liber berechet.Nu te-am trimis nicaieri, doar am presupus.Fa-ti un ceai sa te calmezi.

| siriusblack98 a răspuns (pentru dullcat):

Zic sa iti iei medicamentele pe ziua de azi ca nu prea functionezi fara ele. Si incearca sa iti folosesti creierul inainte sa mai dai sfaturi aiurea oamenilor. Adolescentii au nevoie de educatie financiara in primul rand, tu pe de alta parte poti merge sa iti platesti facturile din voluntariate. Ai luat exemplu de la violeta sa dai numai sfaturi aiurea pe la toate categoriile, te-am tot vazut cu raspunsuri parca generate de AI care nu ajuta in nici un fel utilizatorii. Daca tot ai atat de mult timp liber, mergi si mai fa niste voluntariate.

| siriusblack98 a răspuns:

Da, poti incerca la un anticariat dar nu garantez ca o sa ti le cumpere pe toate, nu toate cartile vechi sunt cautate.