Stefan
| Stefan a întrebat:

Am cumparat un teren si doresc sa-l inprejmuiesc prin construirea unui gard.Trebuie autorizatie de la primaria din localitate pentru aceasta lucrare?

Răspuns Câştigător
| pisi dy a răspuns:

Teoretic, da. dar mergi la primarie ( serviciul urbanism si intreaba).
depinde mult de reglementarile locale. oricum, cand te apuci de construit casa, in Certificatul de Urbanism si in Autorizatie de Construire va fi trecut si gardul, garajul, anexele gospodaresti pe care le vei face...

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, fara indoiala.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Eu asa stiu. Cu ocazia asta cunosti si lumea daca tocmai ai cumparat intr-o localitate mica. Vei mai avea de a face cu ei cand o sa vrei sa construiesti mai mult.

| pepe a răspuns:

Nimic nu se poate face în ziua de azi fără autorizaţie de la primărie.

| Ben. a răspuns:

Da.cu siguranta.

| dalea a răspuns:

Daca faci un gard simplu fara fundatie de beton ci numai stalpii cu plasele respective nu cred ca iti trebuie autorizatie.

| bruno9432 a răspuns:

Daca este o imprejmuire simpla, fara fundatie. doar stalpi si plasa sau gard din acela de sarma nu iti trebuie autorizatie. dar depinde si de zona in care e terenul. De exemplu regulile difera in Ilfov fata de Bucuresti etc. Ca sa fii sigur poti intreba la primarie, eu iti pot spune sigur ca in Ilfov, mai precis Snagov nu a fost necesara autorizatia pentru o imprejmuire simpla cu plasa de sarma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acceasi nelamurire o am si eu. poate se indura cineva competent sa ne raspunda.