| LucianDiana a întrebat:

Bună seara!
Am cumpărat un teren într-o comuna din județul meu, toate bune și frumoase pana am început să-mi îngrădesc terenul și am aflat de la primărie ca gardul meu e pus în drum deși conform cadastrului e ok doar ca primăria amenajează un drum care ar trebui sa aibă 7m doar ca el de fapt are doar 4 m iar cei de la primărie îmi impun mie și vecinilor sa ne dam cu gardul înapoi 2.5 m pentru ca drumul sa aibă lățimea necesara. Ceea ce ma deranjează este ca ne este impus și cumva amenințat acest aspect cum ca dacă nu cedam din teren pentru amenajarea drumul ei ( primariA) nu ne mai eliberează autorizatie de construcție și putem bine mersi "sa cultivam cartofi pe terenul nostru ".
Nelămuririle mele sunt următoarele: are drept primăria sa nu-mi elibereze autorizatie doar pentru faptul ca nu cedez din bucata mea de teren pentru drum?
Am dreptul sa solicit despăgubire pentru bucata de teren care mi-o impun eu sa o cedez?
Sunt obligata prin lege sa cedez bucata de teren?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Primaria trebuie sa elibereze autorizatia de construcție in 30 de zile de la depunerea documentației din certificatul de urbanism. Daca respinge cererea de eliberare, trebuie sa o faca in scris, invocand clar motivele respingerii, conform legii. Evidend ca refuzul de a ceda din teren nu este un motiv legal.
Autoritățile publice locale pot sa te oblige sa cedezi acel teren, in interesul comunității, dar nu asa verbal, ci printr-o procedura de expropriere. Exproprierea impune evident si o despagubire, care se stabileste de o comisie. In cazul in care despagubirea nu este satisfăcătoare, o poti contesta in instanta imediat ce ti s-a comunicat oficial suma respectiva.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, primaria are drept sa va ceara sa respectati terenul comun si soseaua, deci trebuie sa faceti gardul inapoi, pe terenul vostru, oferindu-va autorizatie de producator doar pe terenul vostru, asa cum este in acte.

Despre ce despagubire vorbesti, cand tu esti aceia care ai incalcat legea, odata ce ti-ai facut gard peste soseaua din comuna?

| LucianDiana explică (pentru Violleta2022):

Eu mi am făcut gard pe proprietatea mea pe terenul meu cumpărat de mine. Primaria vrea sa-si facă drum abuziv furând metri din terenul cumpărat de. mine pentru a obține lățimea necesara pe care ei nu o au pentru ca înainte acel drum era un drum de exploatare de 4m

| relian a răspuns:

Primaria poate sa iti ia bucata din teren, daca alta solutie nu este, dar iti plateste, nu exoista sa iti ia moca nimic.

Daca pe terenul tau urmeaza sa treaca un drum, sau mai stiu eu ce alte chestii, ce nu se port duce pe altundeva, atunci legea asa spune, esti despagubit pentru acea bucata, aia e tot.

Tu si sa vrei sa te opui nu poti, vin aia si te evacueaza cu forta, unde sunt legi nu stai tu sa te tocmesti cu aia.

Dar de despagubit, trebuie sa te plateasca, la pretul care se practica in zona respectiva.
Deci nu e ca daca ai dreptu sa ceri tu despagubire, aia e lege, te despagubestsc ei automat, primaria nu poate intra in poseseia a nimic fara acte, fara sa arate de unde a lua cea platit etc.

Nu ceda nimic fara acte, adica doar daca spune verbal primaria ceva.
Tu ai acte, pana nu vine cu acte si sa te plateasca pentru ce iti ia pentru acel drum, nici nu-i baga in sama.

Referitor la autorizatie de constructie, nu are a face, nu au cum refuza sa iti elibereze asa ceva.

Daca incearca aia sa va fure sau cine stie ce tilhari or fi si ce urmaresc, mergi peste ei, la judet, sau du-te la notar, la avocat.

Dar pe terenul tau nici politia nu are ce cauta fara mandat, asa ca nu muta nici un gard nimic, lasa-i sa vorbeasca.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Asta pățesc toți românii care cumpără în orb, fără să meargă la primărie, fără să întrebe localnicii ce investiție se va face etc.
Legal, primăria comunei nu are nici un fel de drept de constrângere.
Mergeți întâi la prefect, președintele consiliului județean, toți cei care aveți această problemă cu deplasarea în interior a limitelor de proprietate. Faceți o plângere la comun și o înaintați prefectului, președintelui consiliului județean, poliție, parchet.
În România nu trebuie să vă mire nimic. Mă mir că i s-au dat aprobările de construire a drumului fără să aibă terenul liber. Undeva, cineva e posibil ca să fi făcut un fals în acte, declarând că terenul este liber.

| regis a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Jura-te ca te-ai dus la primarie inainte sa iti cumperi locuinta in care stai.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru regis):

Băi analfabet funcțional ce ești, nu mai citi printre rânduri și interpreta cum vrei! Eu m-am referit strict la situ în care se află doamna, de a cumpăra într-un sat, comună mai slab dezvoltate, lângă un drum principal.

| Davyd2001 a răspuns:

Cat te a costat terenul? Și câți mp? Mersi