| Dorin97 a întrebat:

Am niste difuzoare unul de 8ohmi si celalalt de 4ohmi. Daca le leg in serie am 12ohmi? Dar daca le leg in paralel?

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Pai rezistenta echivalenta la fizica, nu? Eu sunt a 8-a si am invatat ca rezistenta in serie vine Res=R1+R2+R3+...Rn.Deci 12 ohmi in serie si in paralel formula e 1 supra Rep=1 supra R1+1 supra R2 +1 supra Rn.Calculeaza si tu!happy

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Spune la ce amplificator vrei sa le pui, teoretic e corect ce ai zis, doar ca s-ar putea sa nu se auda bine...

| SuicideSilence a răspuns:

Da. in serie ~12 ohmi. in paralel ~4 ohmi