Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare mai stupidă. Când eram elev și mă duceam la medic cu bilet de trimitere și adeverință de la școală, consultațiile erau gratuite. Dacă mă duc acum doar cu bilet de trimitere, va trebui să plătesc? Că nu mai sunt elev, nici student. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Daca esti asigurat, ai card de sanatate activat la medicul de sanatate, medicul la care esti trimis are legatura cu CNAS nu ar trebui sa platesti!
Eu de exemplu am fost la oftamolog, a trebuit sa platesc 20 de lei pentru folosirea aparatelor.
Cel putin teoretic ar trebui sa fie gratuit daca esti asigurat!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Cu bilet de trimitere nu plătesti consultatia, fara bilet da, plătesti. Succes.

| Danzell a răspuns:

Nu ar trebui sa platesti in special la stat.
Ar mai fi situatia in care sa nu mai fii asigurat medical. Insa nu ar trebui sa fie vreo problema.