| Cybertrust a întrebat:

Am o problema la porturile USB pe o placa de baza Asrock ALiveNF6G-DVI. Atunci cand conectez un stick usb, de exemplu, imi apare cateodata un mesaj "Action cannot be performed because an I/O error" atunci cand incerc sa accesez continutul, sau apare notificatia in partea dreapta jos "This device can perform faster if plugged in to an usb 2.0 port". Placa de baza are usb 2.0 si stick-ul este pe usb 2.0. La fel face si la telefoane mobile, cititoare de carduri si alte dispozitive USB, dar nu intotdeauna. Cateodata functioneaza normal, cand are ea chef. E posibil sa fie de la controllerul I/O de pe placa de baza problema? Inainte a avut instalate aceleasi piese, dar rulam windows 7, acum rulez xp si de cand am instalat a inceput sa faca asa, intre timp am schimbat hard disk-ul si o placuta de RAM. Care sa fie problema?

3 răspunsuri:
| Şaptepăcate a răspuns:

Mie asa imi aparea cand bagam in usb 1.0 la un laptop vechi, nu ai mai multe in spate? la toate iti zice la fel? iei un cablu prelungitor daca la unu nu face figurile astea si nu folosesti pe cel din carcasa din fata

| Cybertrust explică (pentru Şaptepăcate):

Am 8 porturi usb, toate 2.0, in fata 2 care le-am conectat cu mana mea, in spate la fel si pe placa de baza 4. Ma gandesc sa ma duc cu ea la un service sa imi schimbe cipul care controleaza porturile USB...

| Şaptepăcate a răspuns (pentru Cybertrust):

Vezi in device manager, daca ai ceva driver cu semnul exclamarii, si eu am avut o data ceva varianta de win xp de 250 mb care nu recunostea anumite marci de stick-uri
nu cred ca problema e hardware