| emy a întrebat:

Am o problema, si va rog mult sa ma ajutati! Ieri, mi s-a virusat calculatorul, si eu nu am nici un antivirus.Asa ca am incercat sa descarc de pe net antivirusi gratuit, si nu mai stiu ce operatiuni am facut, caci amdereglat niste chestii pe aici.Eu,de obicei, cand intru pe internet exporer, in partea dreapta imi aparea scris mare, cu rosu:YAHOO.Mai jos, imi aparea cautare pe web, in partea stanga, un spatiu in care scrii ce vrei sa cauti, iar in partea dreapta - search.Eu scriam:www.google.ro,dadeam search, dupa care imi aparea "google in limba romana", si alte site-uri. Dadeam click pe "google in limba romana, apoi imi aparea pe ecran"google", mai jos spatiul in care scriam ce vreau sa gasesc, iar dedesubt, imi aparea:in partea stanga:cautare google, iar in dreapta:ma simt norocos.Acum,cand intru pe internet explorer, imi apareo lupa,, iar dedesubt, apar in linie dreapta:web downloads imagini meteo.Sub toate acestea, imi apare spatiul in care scriu ce vreau, in partea dreapta a lui - powered by google, dedesubt - cautare, iar sub "cautare", scrie Cauta:pe web pagini scrise in limba romana pagini din Romania.Eu as vrea sa fie ca inainte sa fac acea operatiune de cautare de antivirusi gratuiti, caci e mult mai usor asa si, in plus, sora mea se va supara pe mine ca am facut aceste lucruri fara sa o intreb(caci nici eu nu stiam cum se procedeaza). Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| M4RK a răspuns:

Http://download.kappa.ro/action__file/action__license/id__1/file__577 apesi pe ''sunt de acord'' si ''save files'' si dupa aia instalez anrivirusul avira si eu am antivirusul asta e bun;)

15 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu am inteles nimic.straight face

| Gabystelistu95 a răspuns:

Incearca sa folosesti Avira.

| emy explică:

Draga cheloo74, cand eram pe site-ul acela de felicitari, am fost anuntata ca PC-ul meu a fost infectat.Si acum, cand l-am deschis, mi-a aparut o fereastra in care scrie acest lucru.

| emy explică:

Dragii mei, va multumesc din suflet pentru timpul acordat si pentru sfaturi.Va pup si va doresc toate cele bune! Pa!

| emy explică:

Buna, doamna Raluca! Am o problema:ieri am pus o intrebare, la care am primit 13 raspunsuri.La primul raspuns, acela al Silviei, apare sub calificativul "amuzant", cifra 2.Asta inseamna ca cineva a votat in locul meu, nu? Caci eu abia acum o sa votez.Va rog sa luati masuri, pentru ca eu nu vreau ca oamenii sa creada ceea ce nu este.Va multumesc anticipat!

| emy explică:

Cheloo74, iti accept scuzele si iti multumesc pentru ajutor.Stai linistit, caci fiecare dintre noi avem momente in care suntem mai irascibili.Toti gresim, caci suntem oameni. Te pup.Pa!

kratos
| kratos a răspuns:

Descarca Avira apoi instaleaza-l. Apoi scaneaza tot pcul si vezi ce ai! Daca nu merge asa si tu esti din Bucuresti da-mi un mesaj si te ajut eu!

| girlxx21 a răspuns:

Mai bine vorbesti cu cineva care se pricepe la pc-uri sa vina la tine acasa sa-ti faca pc-u. cel mai bine sa reinstaleze windowsu sa nu mai ai nici o problema si sa-ti bage un antivirus bun!

| WhiteWings a răspuns:

Http://www.eset.ro/ descarca un antivirus din astea si dupa scaneaza`l ar trebui sa te scape de virusi...depinde si ce virus ai luat. te pop

| cheloo74 a răspuns:

In cazul tau cred ca virusul se numeste "utilizator habarnist". Cred ca ai scos toolbar-urile pentru Google si Yahoo. Nu stiu ce legatura are asta cu virusii dar... Daca nu aveai antivirus de unde stiai ca e virusat?

| cheloo74 a răspuns:

Poate am fost putin dur. Scuze! Mesajele pe care le primesti de pe situri care avertizeaza ca ti-e calculatorul infectat sunt de fapt niste reclame si ar fi bine sa le ignori. In unele cazuri pot chiar sa te duca la anumite situri infectate cu adware.

| 1968 a răspuns:

Avast! antivirus e bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, cauta pe google - AVG free edition. Este foarte bun!
Iaca un link http://free.avg.com/download-avg-anti-virus-free-edition sau http://www.filehippo.com/search?q=avg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate cred ca am inteles ti s-a schimbat pagina de start Google cu o alta pagina. Se mai intampla si nu cred ca ai luat vreun virus. Du-te in control panel, cauta internet obtions si cand ai intrat in internet obtions sub tabul general schimba adresa la home page cu adresa google. Cred ca o sa rezolvi asa, dar daca adresa paginii de start, google e deja acolo, atunci cred ca ai luat un virus, chiar daca ma indoiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa il formatezi. Apoi bagi un un antivirus calumea. Te interesezi inainte care ar fi mai bun. Eu folosesc Nod32. Dar am auzit ca si Kaspersky si Norton ar fi bun.