| MarinasChristy a întrebat:

care e diferenta intre max power ( in cazul meu 150 w) la niste boxe si RMS POWER care e de doar 75 de w?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Peak pwr = putere de vârf - e puterea maximă suportată de boxele tale fără să se ardă. Dar la puterea aia, se aud ca tigăile.
RMS pwr = putere medie pătratică - e puterea reală pe care o au acele boxe pentru audiție optimă, fără distorsiuni.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 2 masuratori diferite, "max power " inseamna watti peak, mai sunt denumiti si "watti falsi"Tot ce trebuie sa stii este ca puterea data de amplificator este masurata mereu in watti RMS, iar la boxele mai ieftine, ca sa atraga cumparatori puterea este trecuta toti in watti, doar ca sunt peak.Mai pe scurt incerc sa pacaleasca cumparatorul. Daca boxele au 75W rms, inseamna ca ele v-or duce un sistem care are 75 w pe canal. Aia 150 sunt vrajeala.