| NumeleMeu a întrebat:

Am spart un pahar si m-am taiat, trebuie sa dezinfectez hrana?

3 răspunsuri:
| BlueByMe a răspuns:

Cred ca da! mai bine du-te la doctor!

| Nyteshade a răspuns:

Mai intai opreste sangerarea, cu toate ca nu cred ca te-ai taiat foarte tare si se opreste de la sine; curata apoi rana cu un prosop curat si apa.
Acum dupa ce usuci rana prin tamponare, cu un prosop uscat (si curat, normal) poti sa-ti pui un pansament, dar inainte sa aplici un pansament/bandaj, asigura-te ca n-au ramas mici cioburi in zona afectata, in acest caz le poti indeparta cu o penseta dezinfectata.
Atentie la orice semn de infectie, mergi la doctor daca nu se vindeca.
Si inca ceva:de cand te-ai taiat ai 30 minute sa te dezinfectezi, dupa care campul microbian se instaleaza.
Sper sa nu fie prea tarziu, bafta.

| Nyteshade a răspuns:

Dar daca tu consideri ca exista riscul de a te infecta, te poti dezinfecta cu apa oxigenata si un betisor igienic, curatand zona de la interior spre exterior.