| whitesheep a întrebat:

M-am taiat cu un cutit la o mana.Rana nu este foarte adanca dar aste destul de mare.Cum fac sa dezinfectez rana? Trebuie mers neparat la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Torni apă oxigenată pe plagă (rană), ştergi cu o compresă sterilă surplusul de apă oxigenată şi aplici o compresă pe care ai pus betadină, acoperi plaga cu faşă şi o fixezi cu leucoplast.
Schimbi pansamentul o dată la 24 de ore şi când s-a închis se va pune doar pansament steril uscat 24-48 de ore după care se lasă liberă.
Pa, pa.

| ion2015 a răspuns:

Dai cu rivanol apoi bandajeaza

| thealchemist a răspuns:

Cu un dezinfectant oarecare, ce ai la indemina, dar s-ar putea sa nu fie de ajuns daca e mare rana. poate ca trebuie sa te panseze un profesionist, ca sa fii sigur/a cel mai bine e sa te duci la doctor.

| Simon a răspuns:

Poti incerca iodul, apa oxigenata, poate chiar si spirtul (spirtul nu este bun pentru. ranile mai mari sau mai adanci), folosesti si un bandaj, si incerci sa nu misti foarte mult mana, mai ales partea cu rana, ca sa se adune si sa se refaca frumos, sa nu ramana semn urat. Daca dupa 1 zi (poate mai mult sau mai putin) apar probleme si nu se reface cum trebuie, atunci poti merge la spital la camera de garda. Toate bune!

| VlyCas a răspuns:

Cu putina apa oxigenata daca aitongue.nu recomand s a pui spirt(innicic un caz) 1 te ustura foarte rau, 2 nue recomanat pentru plagile deschise(adica pentru reani deschise, taiaturi in carne).tongue deci ramane apalaughing oxigenata

| Anileda a răspuns:

Cu apa oxigenata, infasori intr-un bandaj, si il lasi asa.
Nu, daca nu este adanca se poate trata si acasa.

| Sconcsiş a răspuns:

De ce anume te-ai taiat?! thinking

| poisonivy a răspuns:

Da-te cu spirt >.<
Tu ai facut-o, tu trebuie sa o repari.