| Cristian869 a întrebat:

Am trimis un colet prin Cargus cu plata la destinatar cu ramburs si destinatarul mi-a cerut nr. AWB-ului si nu stiu de ce mi l-a cerut si daca sa il dau. Ce treaba are el cu numarul meu de AWB prin care urmaresc coletul meu!?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

AWB-ul nu e doar al tău, e în egală măsură și al lui, ca să poată urmări drumul pachetului și să știe când va veni curierul. La orice comandă faci pe sait-urile de comerț electronic (eBay, eMag etc.) după ce faci comanda ți se transmite și AWB-ul coletului. Așadar, tu de ce nu vrei să-l dai? Oricum, dacă te temi că îl va folosi cumva ca să poată intra în posesia bunurilor fără să le plătească - fii liniștit: chiar nu se poate!

http://en.wikipedia.org/wiki/Air_waybill

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa poata urmari coletul sa vada cand ajunge sau unde este. Dai-l! Nu este un secret.