| Upz0r3 a întrebat:

Am un laptop HP Pavilion dv6810us Entertainment Notebook PC si are windows vista preinstalat...pe site la ei au drivere doar pentru vista dar eu vreau sa ii pun XP pentru o performanta mai buna la jocuri, merg driverele pentru vista pe xp 64?

1 răspuns:
| Danzell a răspuns:

Cu siguranta nu o sa mearga.
XP-ul nu poate indeplini cerintele de rulare ale driverelor de Vista.

Iti recomand Windows 7. Driverele de Vista sunt compatibile cu acesta.

Driverele pentru sisteme de operare mai noi nu pot rula pe sisteme de operare mai vechi.
La fel si driverele concepute pentru 64 de biti, care nu merg pe 32, si viceversa.