| SelenaTpu a întrebat:

Am vazut o stire ca cei de la EA GAMES schimba denumirea jocului FIFA in EA SPORTS FC deoarece cei de la FIFA au crescut pretul pentru nume de la 150 milioane de euro la 300 de milioane de euro.
Acum intrebarile mele sunt:
1. Cu ce se ocupa FIFA?
2. Pe ce se duc sumele acestea pe care le primesc?

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ce mizerie a ajuns FIFA, candva printre cele mai jucate jocuri la inceputurile internetului, s-au ajuns si astia.
1. Jocul FIFA e fotbal pe calculator, simuleaza fotbalul din realitate cu fetele jucatorilor, echipamentele din sezonul respectiv in care a aparut jocul, echipele, stadioanele si poti juca meciuri cu calculator, ori cu altii prin internet, console etc si ardeti niste meciuri sa vedeti care e mai bun. De cativa ani a aparut ULTIMATE TEAM unde Fifa castiga o gramada bani din asa ceva, iti faci echipa ta cu jucatori castigati la pachete, bagi bani, iti customizezi echipa ta, donezi si asa ai sanse mari sa iti faci o echipa buna, joci meciuri cu altii care fac acelasi lucru ca tine, baga bani sa-si faca echipa buna si jucati in anumite competitii, trebuie sa joci ca disperatul ca sa ajungi competitiv acolo, iar jocul are o gramada de erori, bugg-uri care ta fac sa pierzi meciurile, o gramada isi sparg consolele de nervi din cauza asta ca pierd bani pe treaba asta si isi consuma timpul si nervii pe un joc care e facut sa te toace de bani.
2. Pe ce se duc? Pe dezvoltarea companiei, EA Sports scoate o gramada jocuri, isi iau gramezi de bani de la playerii fideli, evident ca mai baga si in buzunare. Nu stiu daca vor schimba numele de FIFA pentru ca reprezinta un brand, o imagine care a vandut si va mai vinde foarte bine si in anii ce vor urma, au contracte de publicitate si licente cu echipele din realitate care se asociaza cu compania, ramane de vazut ce o sa fie.

| SelenaTpu explică (pentru Drimmero):

Ma referam FIFA fotbal, nu joc.

| Antimanele104 a răspuns:

FIFA este Federatia Internationala de Fotbal si administreaza majoritatea competitiilor si evenimentelor majore de fotbal din lume.
Sumele de bani primite sunt acceptul pe care FIFA si-l da studioului EA Sports, parte a EA Games, de a-si folosi toate marcile inregistrate: nume de jucatori, locatii, evenimente fotbalistice, echipe s-a.m.d.