| Rebe97 a întrebat:

As avea nevoie de ceva informatii simple in limba franceza despre Paris! Am cautat pe google si nu prea imi place ce am gasit...
Cine ma ajuta? >:
- Merci!

1 răspuns:
| aaaddd112 a răspuns:

Este imposibil sa nu fi gasit pe google ceva despre Paris despre Toure de Eiffel
sau despre Catedrala Notre-Dame uite aici un copy+paste tongue
Paris este capitala și cel mai mare oraș din Franța. Orașul este traversat de fluviul Sena, în nordul Franței, în mijlocul regiunii Île-de-France (cunoscută și ca regiunea Paris). Orașul în limitele sale administrative (cele 20 de arondismente) este în mare parte neschimbat din anul 1860, având o populație de 2.211.297 locuitori (ianuarie 2008), dar zona metropolitană Paris are o populație de 12.089.098 locuitori (ianuarie 2008) și este unul dintre cele mai populate zone metropolitane din Europa. Parisul a fost unul dintre cele mai mari orașe ale lumii occidentale pentru aproape 1000 de ani, înainte de secolul al XIX-lea și cel mai mare oraș din lume între secolele XVI-XIX.
Parisul este astăzi unul dintre cele mai mari centre economice și culturale din lume, iar influența sa în politică, educație, divertisment, mass-media, modă, știință și arte contribuie la statutul său ca unul dintre cele mai importante orașe din lume.[2][3][4][5] Acesta găzduiește sediul mai multor organizații internaționale, cum ar fi: UNESCO, Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică, Camera Internațională de Comerț sau informalul Clubul Paris. Parisul este considerat ca fiind unul dintre cele mai verzi[6] și mai locuibile[7] orașe din Europa. De asemenea este unul dintre cele mai scumpe.[8][9].
Paris și regiunea Paris, cu 552.1 miliarde € în 2009, produc mai mult de un sfert din produsul intern brut al Franței.[10] Conform estimărilor pentru 2008, aglomerația din Paris este cea mai mare din Europa[11] sau a doua cea mai mare[12] economia orașului și a șasea ca mărime din lume[13]. Regiunea Paris are cea mai mare concentrație de studenți de învățământ superior din Uniunea Europeană[14], este primul în Europa în ceea ce privește capacitatea de cercetare și dezvoltare și alte cheltuieli[14] și este considerat ca fiind unul dintre cele mai bune orașe din lume pentru inovație[15]. Cu aproximativ 17 milioane de turiști străini anual[16], Paris, este cel mai vizitat oraș din lume. Parisul și regiunea sa conțin 3.800 de monumente istorice și patru Locuri din Patrimoniul Mondial UNESCO.[14]
Numele Paris derivă de la primii săi locuitori, tribul galic cunoscut ca Parisii. Orașul era denumit Lutetia (mai complet, Lutetia Parisiorum, „Lutetia of the Parisii"), în perioada romană între secolul I și VI, dar în timpul domniei lui Iulian Apostatul (360-363), orașul a fost redenumit în Paris.[17]
Se crede că numele provine de la numele tribului Parisii care provine din cuvântul galic parisio care înseamnă „oamenii muncitori" sau „meșteșugari".[18]
Parisul are multe porecle, cel mai faimos find „La Ville-Lumière („Orașul Luminilor"),[19] nume care se datorează în primul rând faimei orașului pentru faptul că era un centru de educație și a ideriilor în epoca iluminismului și mai târziu datorită adoptării iluminatului stradal.[20] De la mijlocul secolului al XIX-lea, Parisul este cunoscut sub numele de Paname,[21] în argoul parizian. Câtărețul Renaud a popularizat termenul în rândul generațiilor tinere în albumul din 1976 Amoureux de Paname („Îndrăgostit de Paname").
Locuitorii Parisului sunt cunoscuți în limba română ca „parizienii" și în limba franceză ca Parisiens (Pronunție în franceză: /paʁizjɛ̃/). Parizienii sunt adesea numiți peiorativ Parigots (Pronunție în franceză: /paʁiɡo/), un termen folosit pentru prima dată în anul 1900[22], de către cei care trăiesc în afara regiunii Paris.
Nucleul istoric al Parisului este Île de la Cité, o insulă mică locuită în antichitate de tribul pariziilor (parisii în Latina) care întemeiaseră în zonă un mic sat de pescari. Astăzi cea mai mare parte din insulă este ocupată de impresionantul Palais de Justice și de catedrala Notre-Dame de Paris. Insula este conectată cu sora sa mai mică, Île Saint-Louis, care este ocupată de case construite în secolul XVII și XVIII. Caracteristicile majore ale Parisului sunt cheiurile străjuite de copaci de-a lungul Senei - în special pe malul stâng cu vânzătorii ambulanți de cărți (faimoșii buchiniști), podurile istorice care traversează Sena, celebrele bulevarde precum Champs-Élysées precum și numeroase alte clădiri și monumente celebre, dintre care multe sunt înscrise în Patrimoniul Umanității stabilit de UNESCO.
Parisul a fost ocupat de un trib galic până când au ajuns aici romanii în 52 î.Hr. Invadatorii se refereau la ocupanții anteriori ai orașului ca parisii, însă au numit orașul Lutetia, care înseamnă "loc mlăștinos". Aproximativ cincizeci de ani mai târziu orașul s-a întins și pe malul stâng al Senei, în actualul cartier latin, și a fost redenumit "Paris".
Ocupația romană s-a încheiat în 508, când Clovis I a făcut orașul capitala dinastiei Meroviengienilor a francilor. Invaziile vikingilor din secolul IX au obligat parizienii să construiască o fortăreață pe Île de la Cité. În cursul uneia dintre invazii, Parisul a fost cucerit de către vikingi, probabil sub Ragnar Lodbrok, care a primit o recompensă uriașă pentru a pleca pe 27 martie 845. Slăbiciunea ultimilor regi Carolingieni a dus la creșterea puterii conților Parisului. Odo, Conte de Paris a fost ales ca rege al Franței de către lorzii feudali, în timp ce Carol al III-lea avea pretenții la tron. Până la urmă, în 987, Hugo Capet, conte de Paris, a fost ales de lorzii feudali după moartea ultimului urmaș Carolingian.
În cursul secolului XI orașul s-a întins pe malul drept. Secolele XII și XIII, care includ domnia lui Filip al II-lea Augustus (1180-1223), sunt notabile pentru creșterea orașului. Drumurile principale au fost pavate, primul Luvru a fost construit ca fortăreață și mai multe biserici, inclusiv catedrala Notre-Dame, au fost construite sau începute. Mai multe școli de pe malul stâng au fost unite în cadrul Sorbonei, care numără pe Albertus Magnus și Sf. Thomas Aquinas printre primii profesori. În Evul Mediu Parisul a prosperat ca centru intelectual și comercial, cu o întrerupere temporară când a lovit ciuma în secolul XIV. Sub domnia regelui Louis al XIV-lea, regele Soare, de la 1643 la 1715, reședința regală s-a mutat la Versailles.
Revoluția franceză a început cu luarea cu asalt a Bastiliei pe 14 iulie 1789. Multe dintre conflictele din anii următori au avut loc între Paris și zonele rurale ale Franței.
În 1870 războiul franco-prusac s-a încheiat cu un asediu al Parisului și a Comunei Parisului, care s-a predat în 1871 după o iarnă de foamete. Turnul Eiffel, cel mai cunoscut simbol al Parisului, a fost construit în 1889 într-o perioadă de prosperitate cunoscută ca La Belle Époque. sper ca te-a ajutat ce am gasit eu pe aici. FUNDAAA?