| baleout a întrebat:

As avea o intrebare pentru cei care se pricep intre ale bisericii. Este precizat undeva ca nu este bine sa fie puse lumanari la biserica pentru cei care s-au sinucis? Multumesc.

5 răspunsuri:
| Ady00pk a răspuns:

Se spune ca cei care s-au sinucis nu au voie in biserica. si asa se face din cate stiu eu.

| Ady00pk a răspuns:

Nu cred ca este niciun pacat...decat sa nu pui mai bine pui.

| Parmalat a răspuns:

Lol rolling on the floor
Poti sa aprinzi si paie in loc de lumanari, oricum nu foloseste la nimic. Sau mai bine aprinde-ti o tigara ca e tot aia rolling on the floor
Cand vad popi ma umfla rasul rolling on the floor

| baleout explică:

Da, asta stiu. Dar dupa ce mortul este inmormantat, nu se pot aprinde la biserica lumanari pentru ei? Cum se pun pentru vii si pentru morti.

| baleout explică:

Stiu ca ei nu au voie in biserica, nu li se face pomana, nu trebuie acceptata imparteala pentru ei, dar nu am citit nicaieri ceva de lumanari. Eu ma refeream ca dupa ce mortul este ingropat, daca este cumva un pacat sa ii aprinzi o lumanare, cum o faci acolo la vii si la morti in mod obisnuit. Mersi.