| annisy a întrebat:

As vrea sa fac postliceala de asistent medical generalist si as aavea nevoie de cateva sfaturi de la persoane care au studiat sau studiaza.imi e teama ca poate nu voi face fata la stres si rani grave dar cred ca ma voi obisnui in timp. daca imi puteti da cateva detalii...este greu, e mult de invatat, v-ati confruntat cu situatii grave, practica cum se desfasoara.tot ce imi puteti spune imi este de folos. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea a facut postliceala de asistent medical si acum lucreaza ca asistent la radiologie. E adevarat ca s-au mai schimbat unele lucruri de atunci. Totusi pot sa iti zic ca ea nu regreta alegerea facuta si daca tie iti place intr-adevar domeniul acesta, nu vei regreta nici tu. Se plateste destul de bine si are un program cat de cat flexibil, plus asa zise "pile" la spital. Ca deh, traim in Romania, nu strica sa ai unele cunostinte. E mult de invatat si aici, mama inca mai are compendiile de anatomie, m-am uitat si eu peste ele. Cat despre stres si riscuri, astea sunt cam in orice meserie, o sa treci peste ele. happy

12 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Depinde de taria caracterului tau care al ai, daca esti tare din fire cu siguranta vei face fata diverselor situatii, daca nu, nu stiu cum te vei descurca, si eu am facut practica de la Facultate la morga si pot sa-ti zic ca in afara de mine si doi colegi, toti au lesinat, daca nu ai taria de caracter sa infrunti astfel de situatii cu siguranta nu faci fata, de rani si alte nimicuri nu poti sa-ti faci griji nu este chiar rau, important este sa ai sange rece si sa stii sa faci fata in tot felul de situatii.

| pam_pam a răspuns:

Nu cred ca medicii intra pe net prea mult.laughing Mai ales pe site-uri de genul. Uhm as vrea sa te ajut, dar altfel in afara de modul asta, nu stiu. Eu m-am uitat la Grey's anatomy si Private practice, si Dr. house. Iti faci o MICA idee din stresul la care te vei supune. Cred, nu stiu. La noi poate e mai linistita lumea. Si apoi, alea sunt doar filme, dar unele episoade sunt inspirate din viata scenaristilor. Nu stiu, e cam mult de vizionat, dar poate te ajuta. Sper! Bafta! [Eu daca nu m-as molesi cand as vedea sange sau chestii de genul, as alege aceeasi cariera.]

| pam_pam a răspuns:

Cu placere! big hug D-aia ziceam ca e film, si au nevoie de cat mai multe cazuri speciale, pentru a nu plictisi. La noi nu stiu cate sanse sunt sa gasesti macar 3 cazuri de genul ala pe an. In 10, probabil! laughing Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita! am colege care intr-un an de zile nu au pus macar mana pe un ac in practica, si apoi nu e obligatoriu sa ai contact cu sangele omului...se poate gasi un loc chiar si pe la fisier sau mai stiu eu...nu te preocupa...bafta~!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita ca bine a hi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Id-ul meu e cristi_pimp si dk doresti ma poti intreba c doresti...eu sunt anul 3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

G

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceao. aacum am vazut ce ai scris.happy. sper sa vezi ce iti raspundhappyeu acum sunt in anul 3.si termin si voi profesa.deci. e o meserie frumoasa si care te va atrage. teorie e multa dar practica e super. o sa vezi multe cazuri si oamni diferiti. dar tocmai asta e frumusetea.si daca te gandesti ca nu te vei putea deteasa de un caz grav.cand os a vezi mult sange.sau etc...nu va fi asa.crede-mawinkingatunci nu stii cum sa ajuti mai repede sau ce sa faci.nu mai ai timp sa stai si sa-i plangi de mila la pacientwinkingasa ca te incurajez sa o faci.si nu vei regreta.nu-i mai mare bucurie sa stii ca ai facut cuiva viata mai buna! ai grija de tine.pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si daca crezi cati place sa salvezi oameni incearca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa stiu unde ati facut postliceala pentru ca este si mama mea interesata.Pt. contact id:bB. zuzu sau e-mail:zuzy_buzy_148@yahoo.com.Multumesc!

| annisy explică:

Ms mirry in fiecare seara ma uitam la serialele mentionate de tine si chiar imi plac.si astea m-au speriat oarecum mai ales din doctor house, nu o fi la noi asa.boli din alea grave la care nu se gaseste rpede o solutie.:*:*:

| annisy explică:

Multumesc celor care au vrut sa imi dea un sfat. pana la urma am ales sa fac postliceala si sunt chiar incantata.Am facut practica, si pe chirurgie 1 mi-a placut cel mai mult, am avut noroc de un personal extraordinar si niste oameni de nota 10. am scapat de aproape tot ce insemna frica de spital, am facut injectii care imi plac la nebunie, am vazut si o operatie de hernie. la un moment dat eu si o colega ajunsesem de dragul "practicii" sa practicam pe noi, cu o injectie IM, ne-am pus chiar si branule, supravegheate bineinteles. Nu imi pare rau. multumesc