| emy a întrebat:

Atentie maaaare, soferi si soferite!
Soferii de autoturisme si camioane vor fi obligati sa utilizeze anvelopele de iarna in perioada 1 noiembrie-31 martie, in caz contrar, urmand sa plateasca amenzi cuprinse intre 2500 de lei si 4000 de lei, si sa achite daunele aduse elementelor care compun drumul daca nu au asigurare.
Aceleasi sanctiuni vor fi aplicate si daca autovehiculele nu au montate pe roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate atunci cand circula pe drumuri acoperite cu gheata sau polei, potrivit unui proiect de OUG elaborat de Ministerul Transporturilor.
Daca autovehiculul care circula fara anvelope de iarna blocheaza drumul, proprietarul acestuia va plati si costurile pentru degajarea drumului.
Totodata, in situatia in care asigurarea de raspundere civila nu acopera in totgalitate pagubele produse elementelor drumului(parapeti sau semne de circulatie), administratorul drumului va notifica vinovatul de producerea accidentului ca are obligatia de a plati in 15 zile partea de dauna pe care compania de asigurari nu a acordat despagubiri.
Daca soferul sau operatorul de transport nu are incheiata o asigurare va suporta integral costurile de reparatie sau inlocuirii elementelor de drum degradate sau distruse.
La controlul efectuat la sediul firmelor de transport inspectorii au dreptul sa patrunda, in timpul programului de lucru, atat in spatiile de lucru, cat si in vehiculele detinute de acestia.
Acest anunt este luat de pe Wall-Street(se scrie cu majuscule, insa eu nu pot scrie asa pe TPU; nu ma lasa) news.

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Ca sa raspundem la aceasta intrebare este necesar sa stim ce calitati au cauciucurile de iarna comparativ cu cele de vara si de ce se impune acest lucru. Deci cauciucurile de iarna ofera tractiune si aderenta cu 70% in plus fata de cele de vara, ofera contact pe zapada dar si pe drumuri uscate, acestea reactionand in functie de temperatura exterioarea a autovehicolului. Eu am cumparat masina din Germania si la livrare am primit in plus 4 cauciucuri de iarna. La timpul respectiv, am ramas mirat pentru acest fapt dar acum imi dau seama ca este un lucru normal pe care ar trebui sa-l respectam. Normal ar trebui sa avem conditii bune de circulat si apoi statul sa dea astfel de legi.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pe de o parte, ar fi un lucru bun. Iarna se intampla o gramada de accidente tocmai pentru ca unii inconstienti se plimba ca voda prin loboda cu cauciucuri netede ca-n palma, sau n-au habar cum se monteaza lanturile.
Pe de alta parte, legea asta aparuta peste noapte, in plina criza, intr-o tara care se zbate in saracie lucie, ma duce cu gandul la faptul ca cineva din guvern are mari interese in comertul cu cauciucuri si accesorii auto, astfel incat, legea asta il ajuta sa mai faca si el un ban "cinstit".

| fif2002 a răspuns:

tongue mi se pare destul de ok, nu ai cauciucuri stai acasa - nu iesi pe strada ca idiotu sa omori pe cineva

| doctorhouse a răspuns:

In mare, articolul este adevarat.